nabavka

Македонија

Процедурата за 45 нови возила кои Владата ќе ги купи на лизинг е ефикасна и законска, смета Грковска

Орце Костов
Процедурата за распишаниот оглас на Владата за купување на 45 возила на лизинг е ефикасна и законска, рече вицепремиерката за добро владеење Славица Грковска повторувајќи
Македонија

Фирма за облека основана на 31 јануари доби тендер од Општина Охрид за набавка на цвеќиња

Александар Тодески
Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков потпишал набавка за вештачко цвеќе со фирма која е основана на 31 јануари годинава. Проверката на А1он покажа дека фирмата
Македонија

Армијата ќе набави фиксни телефони од американска компанија за 1,5 милиони евра

Орце Костов
Македонската армија и Министерството за одбрана ќе се опремуват со 2.000 нови фиксни телефони од американскиот производител на телекомуникациска опрема „Сиско системи“. Новата јавна набавка
Македонија

За Маричиќ не е проблем да се потрошат 350.000 евра народни пари за кампања: „Наша должност е да ги информираме граѓаните“

Орце Костов
Вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ смета дека тоа Влада ќе потроши 355.000 евра за нова кампања од јавен интерес среде економска криза е нивна должност
Видео Македонија

ВИДЕО: Ниту автобуси, уште помалку еколошки – Арсовска две години ветува, но никако да ги донесе

Ветени предизборно во 2021-та, секоја година со нов датум, некој месец во идната – Новите 250 еко автобуси никако да почнат да возат по улиците
Македонија

Спасовски набавил 3000 пара неквалитетни чизми за полицајците, Чулев со нов поднесок до Обвинителството

Маја Илиевска-Пачемска
Поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски одобрил набавка на 3000 пара полициски чизми кои не исполнувале 4 од предвидените критериуми за квалитет, извести денес
Македонија

Индекс на рационалност: Исти фирми, поскапи набавки и за 270 проценти

А1он
Центарот за граѓански комуникации кој спроведува директен и сеопфатен мониторинг на јавните набавки во најновиот Индексот на рационалност, констатира огромни разлики во цените по кои