armija

Македонија

Лосос, фаширана шницла и тулумби за Армијата: Министерството ќе плати шест милиони евра за ручеци

Орце Костов
Министерството за одбрана склучи договор во вредност од шест милиони евра за обезбедувње на организирана исхрана, односно за главно јадење – ручек за период од
Македонија

Армијата ќе набави фиксни телефони од американска компанија за 1,5 милиони евра

Орце Костов
Македонската армија и Министерството за одбрана ќе се опремуват со 2.000 нови фиксни телефони од американскиот производител на телекомуникациска опрема „Сиско системи“. Новата јавна набавка
Македонија

Ковачки: Генерали и полковници сексуално малтретирале офицерки ветувајќи им унапредување во АРМ

Орце Костов
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки праша дали ќе им одговорност за случаите на злоупотреба на службената позиција и сексуално матлретирање на офицерки и војници од
Свет

Војската излегува на улиците во Виена: Австрија го зголеми нивото на закана од тероризам

А1он
Поради неодамнешната ескалација на конфликтот на Блискиот Исток и терористичките напади во Франција и Белгија, властите во Австрија заклучија дека постои „конкретна закана и зголемен
Македонија

100 војници најрано утре ќе заминат на помош во Словенија, се чека Владата да донесе одлука

Орце Костов
Од вкупно 200 војници кои Словенија ги побарала како помош при справувањето со последиците од поплавите преку механизмот на НАТО за кризни ситуации од земјите
Свет

Писториус: 100 милијарди евра не се доволни за покривање на потребите на германската војска

А1он
Специјалниот одбранбен фонд од 100 милијарди евра веќе не е доволен за покривање на потребите на германските одбранбени сили, изјави германскиот министер за одбрана Борис
Свет

Неколку Израелци ранети во напад во палестинскиот град Наблус

А1он
Неколку Израелци се ранети откако синоќа влегле во палестинскиот град Наблус на Западниот Брег и се нашле под оган, соопшти денеска израелската армија. Израелците отишле
Македонија

Заедничка обука на специјалните сили на Македонија, САД и на Грција

А1он
Силите за специјални операции на Македонија, САД и домаќинот Грција, од вторникот започнаа заедничка обука за падобранство и скокови од воздухоплови во областа Атика и