armija

Македонија

Во Кавадарци презентација на возила, вооружување и опрема кои се дел од „Одлучен удар“

А1он
Жителите на Кавадарци денеска ќе имаат можност на градскиот плоштад да проследат презентација на возила, вооружување и опрема кои се дел од заедничката воена вежба
Регион

ЕУ: Трансформацијата на Косовските безбедносни сили во армија требаше да биде инклузивен процес

А1он
Европската Унија повтори дека трансформацијата на Косовските безбедносни сили (КБС) во армија требало да биде извршена низ иклузивен процес, согласно косовскиот устав. „Како и НАТО,
Регион

Мустафа: Наскоро ќе се формира косовска армија

Кристијан Ландов
Лидерот на најголемата косовска опозициска партија, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Иса Мустафа, го поздрави денешното изгласување во собраниската Космисија за безбедност и надзор врз
Македонија

Шекеринска не знае зошто војниците не пријавувале повреди

Од почетокот на годината имавме три случаи кога професионални војници или подофицери беа повредени при изведување вежби и тоа не е бројка која отстапува од
Свет

Ранг листа на светски армии за 2018 година на порталот „Глобал фајерпауер“

А1он
Меѓународни воени експерти објавија рејтинг на најмоќни армии во светот на специјализираниот воен портал Глобал фајерпауер (Global Firepower) за 2018 година. Според најновиот рејтинг, пет
Македонија

(ВИДЕО) Ангелов: Иванов се заканува со армијата против граѓаните на Република Македонија

А1он
Достоинство ќе преземе иницијатива за во иднина Претседателите на Македонија да не можат да ги заплашуваат граѓаните кои не се согласуваат со политиките на власта, рече
Регион

Армиите на државите од Балканот продолжуваат со блиска соработка преку Форумот Б-9

А1он
Армиите на државите од Балканот кои се во групата Форум Б-9, ќе продолжат со блиската соработка за да ја зајакнат регионалната безбедност, но и взаемно