vma

Регион

Уште седум деца се примени на ВМА поради труење со алкохол

А1он
Уште седум деца денеска завршиле на ВМА поради труење со алкохол, дознава „Блиц“. Синоќа во ВМА биле донесени вкупно дваесет и шест деца поради алкохолно
Регион

12 деца од Белград пијани завршија во болница: Иследниците се сомневаат дека децата испиле шпиритус

А1он
Откако од медиумите дознаа дека дванаесет деца синоќа биле примени на ВМА во тешка алкохолизирана состојба, Вишото јавно обвинителство во Белград формирало предмет за утврдување
Регион

Насилство во ВМА: Тинејџерка претепа медицинска сестра во тоалетот на Одделот за токсикологија

А1он
Медицинската сестра Б.М.(29) била нападната во тоалетот на ВМА. Според првичните информации пациентката А.М.(18) ја удрила со раце во пределот на главата. Нападот се случил
Македонија

Доктори од ВМА ќе можат одреден број часови да работат и во јавното здравство

А1он
Во измените на Законот за служба во Армијата, кој е во собраниска процеура предвидовме и законска рамка во која одреден број лица кои работат во