Пендаровски ги посети армиските нуркачи во Охрид

Од:

Претседателот на Република Северна Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, денеска го посети нуркачкиот тим од Баталјонот на специјалните сили на Армијата, што изведува обука во летни услови во Центарот за обука на вода во Охрид.

Припадниците на тимот го информираа претседателот Пендаровски за нивните тековни активности, беа прикажани нивните капацитети и способности, како и опремата што ја користат, а беа демоностирани и неколку показни вежби.

Нуркачкиот тим во месец јули престојуваше во Атина, Република Грција, каде заедно со грчката специјална единица изведуваше обука за нуркање. Со тоа, единицата започна циклус на соработка со грчката специјална единица, во рамки на заедничката соработка на двете армии на земји-членки на НАТО. Покрај со грчката армија, ваков вид на соработка се реализира со повеќе армии од земји-членки на НАТО.

Претседателот Пендаровски на припадниците на нуркачкиот тим, кои своите способности ги имаат докажано и во поддршка на цивилни институции, им посака натамошна успешна работа и изрази очекување да продолжи натамошната успешна соработка со партнерските армии од НАТО алијансата.

Би можело да ве интересира

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на 75. Генерално Собрание на Обединетите Нации

Ана Ололовска

Седница на Советот за безбедност, во фокусот политичко-безбедносната состојба по членството во НАТО

Ана Ололовска

Камерен концерт на млади музичари во претседателската вила

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски: ООН ќе биде ефикасна онолку колку што ќе и дозволат државите членки

Ана Ололовска

ВИДЕО: Новиот ЕУ амбасадор Гир му ги предаде акредитивните писма на претседателот Пендаровски

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Словенија, Милан Предан

Ана Ололовска