ministerstvo za odbrana

Македонија

Ковачки: Втор ден молк од Министерството за одбрана за украдените доверливи документи

А1он
Втор ден Министерството за одбрана молчи за украдените класифицирани документи и за украдените компјутери на кои имало строго доверливи документи. бГолем срам е министерство за
Македонија

Ковачки: Од Министерството за одбрана украдени класифицирани документи и компјутери со строго доверлива содржина

А1он
Повторно грабеж во Министерството за одбрана. И после 2 години од грабежот во централата на МО кога беа украдени униформи и друга опрема, случај кој
Македонија

Македонија ќе купи од Франција опрема за противвоздушна одбрана

А1он
Министерството за одбрана пристапува кон набавка на современ систем за противвоздушна одбрана, а за кој ќе склучи договор со Министерството за одбрана на Република Франција,
Македонија

Државниот секретар во Министерството за одбрана поднесе оставка

А1он
Од лични и здравствени причини, како што се наведува во оставката, Драган Николиќ поднесе оставка на функцијата државен секретар во Министерството за одбрана. Николиќ беше
Македонија

Македонија е суверена држава која одлуките ги носи самостојно – реакција на македонските власти на изјавата на Захарова

А1он
Република Северна Македонија е суверена држава која одлуките ги носи самостојно водејќи се од принципите на почитување на меѓународното право, Повелбата на ООН, принципите и
Македонија

Стоилковски: Извештајот на Темелко Ристевски мора да е основа за истрага на ЈО за партизација и злоупотреба на буџет во партиски цели

А1он
Службен документ, архивиран, од МО покажува за што, само во овој случај, се исплатени над 9.000 евра- за пишување партиски агитациски текстови и предизборни статуси
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: МО го платило Темелко Ристески 9.384 евра за партиска агитација и пишани 10 текста на фејсбук, ДКСК да отвори истрага

А1он
Министерството за одбрана исплатило 9.384 евра на професорот Темелко Ристески за десет фејсбук статуси, два текста и телефонски разговори за агитација за парламентарните избори во
Македонија

Донесен годишниот план за набавки во областа на одбраната и безбедноста

А1он
На денешната 36 седница, на предлог на Министерството за одбрана, Владата на Република Северна Македонија ја усвои Информацијата и го донесе Годишниот план на Владата
Македонија

Николиќ – Џерард: Македонија е кредибилен сојузник во Алијансата

А1он
Државниот секретар во Министерството за одбрана, Драган Николиќ денеска се сретна со заменикот командант на американските сили во Европа, генерал мајор Џозеф Џерард. На средбата,
Македонија

Шекеринска – Ињац: Членството на Северна Македонија во НАТО нов импулс во регионалната соработка

А1он
Северна Македонија и Црна Гора се пример за успешна соработка во одбраната и во едукацијата на персоналот и јакнење на одбранбените капацитети. Поддршката што ја