ministerstvo za odbrana

Македонија

Николиќ – Џерард: Македонија е кредибилен сојузник во Алијансата

А1он
Државниот секретар во Министерството за одбрана, Драган Николиќ денеска се сретна со заменикот командант на американските сили во Европа, генерал мајор Џозеф Џерард. На средбата,
Македонија

Шекеринска – Ињац: Членството на Северна Македонија во НАТО нов импулс во регионалната соработка

А1он
Северна Македонија и Црна Гора се пример за успешна соработка во одбраната и во едукацијата на персоналот и јакнење на одбранбените капацитети. Поддршката што ја
Македонија

Синдикатот на одбраната и безбедноста бара награда за припадниците на МО и АРМ

А1он
Синдикатот на одбраната и безбедноста испрати барање за исплата на награда за припадниците на МО и АРМ, до Претседателот на државата, до Владата и до
Македонија

Министерството за одбрана го ограничува бројот на средби со странки за заштита од коронавирусот

А1он
Министерството за одбрана донесе одлука да го сведе бројот на средби со странки на минимум, поради што го ограничува бројот на средби со странки, а
Македонија

За 8 Март преку видео ќе се привлекуваат жените да пристапуваат во Армијата

А1он
Во пресрет на 8 Mарт, Меѓународниот ден на жената во Министерството за одбрана беше промовирано новото анимирано видео посветено на привлекувањето жени во редовите на
Македонија

МО: Ајтов да не го меша министерството во неговите нарушени односи со членовите на Синдикатот

А1он
Министерството за одбрана во реакција по повод денешната прес конференција на претседателот на Синдикатот на одбраната и безбедноста го повика Ристо Ајтов да не го
Македонија

МО: Смислена манипулација тврдењата за непочитување и намалени права од работен однос

А1он
Тврдењето за непочитување и намалување на правата од работен однос не само што не е точно туку е и смислена манипулација. Наводите за престанок на
Македонија

Министерката за одбрана на Албанија, Олта Џачка во посета на Северна Македонија

А1он
Во официјална посета во Министерството за одбрана на Северна Македонија денеска ќе престојува министерката за одбрана на Албанија, Олта Џачка. Како што соопштија од МО,
Македонија

Шекеринска не знае зошто војниците не пријавувале повреди

Од почетокот на годината имавме три случаи кога професионални војници или подофицери беа повредени при изведување вежби и тоа не е бројка која отстапува од
Македонија

МО: Јавноста ќе процени кој го нарушил статусот на вработените во АРМ и одбраната

А1он
Министерството за одбрана во реакција на на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ наведува дека е посветено на согледување на состојбите од нетранспарентното и штетно раководење на овој