Македонија е суверена држава која одлуките ги носи самостојно – реакција на македонските власти на изјавата на Захарова

Од:

Република Северна Македонија е суверена држава која одлуките ги носи самостојно водејќи се од принципите на почитување на меѓународното право, Повелбата на ООН, принципите и заложбите на ОБСЕ за заштита на европската безбедносна архитектура и глобалната стабилност се вели во реакцијата од Министерството за надворешни работи и Министерството за одбрана на изјавата портпаролката на руското МНР во врска со тенковите кои земјава и ги донираше на Украина.

– Северна Македонија уште од самиот почеток ја осуди воената интервенција во Украина и застана во поддршка на територијалниот интегритет, суверенитет и независнот на Украина, а пред се во поддршка на мирот, човековите права и меѓунаордниот поредок заснован на правила. Имено, досега, Владата на Република Северна Македонија донесе неколку Одлуки за воено – техничка помош со кои и помагаме на Украина во одбрана на својот територијален интегритет кој е загрозен од воената интервенција. Република Северна Македонија како членка на најмоќниот воено – политички сојуз – НАТО Алијансата, одлучно стои зад позицијата и решителноста на Алијансата да биде гарант на мирот и безбедноста на своите земји – членки и да ги штити вредностите, слободата и безбедноста на сегашните и идните генерации се вели во заедничката изјава од двете министерства.

Би можело да ве интересира

Скот Ритер: „Играта е завршена Украина, потпишавте смртна казна“

Русите соборија два украински авиони МиГ-29

Наредена евакуација во западна Украина по рускиот напад

Украински гувернер: Русите го нападнаа западот на земјата

Путин им оддаде почит на убиените руски затвореници: „Го платија својот долг кон општеството“

Зеленски објави важна вест: Утре..