pozarnikari

Македонија

Во Скопје има недостиг од 200 пожарникари, а во Кочани двојно помалку од законскиот минимум

А1он
Пожарите во Кочани, Старо Нагоричанe, Малешевијата, Гевгелиско, Скопско ги извадија на површина системските слабости и покажаа дека во изминатите 30 години недоволно се инвестирало во
Македонија

Синдикат на пожарникари: Додека се бориме со пожарите, има дојави за прекршување на правата од работен однос

А1он
Независниот синдикат на пожарникарите при Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска информираше дека до нив секојдневно пристигнуваат дојави за прекршување на правата од работен
Македонија

Владата ќе ги награди пожарникарите со 10 илјади денари

А1он
Владата на денешната седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината со 10 илјади денари.
Македонија

Скопските пожарникари покажаа што може да се прави со новата скала од 45 метри

А1он
Град Скопје доби нова противпожарна скала од 45 метри. Станува збор за повеќенаменско возило кое има пумпа за вода со капацитет од 45 илјади литри
Македонија

Вечерва неколку часа ќе биде затворена улицата пред „ЗОИЛ“, пожарникари ќе покажуваат скала

А1он
На подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје на вечерва со почеток од 19:00-21:00 часот Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје заедно со единици
Македонија

Пожарникари спасуваа повредена жена во Автокоманда

А1он
Скопските пожарникари денеска спасуваа падната жена со скршеници која повикала итна медицинска помош. Од фотографиите кои ги објавија од објавија од Пожарна – Скопје се
Македонија

Град Скопје: На пожарникарите им е понуден нов правилник за плата, дијалогот продолжува наредната среда

А1он
Претставници на скопските пожарникари денеска на средба со претставници од Градот Скопје и Владата го продолжија социјалниот дијалог за решавање на настанатиот проблем и наоѓање
Македонија

Заев се сретна со пожарникарите и им кажа дека има начин да им се исполнат барањата

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со министерката за одбрана Радмила Шекеринска, претседателот за ЗЕЛС и градоначалник на Град Скопје Петре
Македонија

Заев, Шекеринска и Шилегов попладнево на средба со скопските пожарникари

А1он
Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов информира дека денеска попладне ќе имаат онлајн состанок со премиерот Зоран Заев, министерката за одбрана Радмила Шекеринска и претставници
Македонија

Има интензивни контакти за решавање на проблемот со пожарникарите, вели владиниот портпарол

А1он
Има интензивни контакти на Градот со пожарникарите, а Владата е тука на некој начин да посредува за да се најде соодветно решение за проблемот со