pozarnikari

Македонија

Тешка сообраќајка на патот Кавадарци – Росоман, неколкумина повредени

Орце Костов
Тешка сообраќајка се случи утрово на патот Кавадарци-Росоман во кое учествуваа две возила „пежо 206“ и „фиат пунто“. Три лица се повредени, од кои едно
Македонија

Спасувачка акција на Водно: Се онесвестила жена, ја извлекувале пожарникари со теренско возило

Орце Костов
Центарот за управување со кризи на единствениот број за итни повици Е-112 вчера на пладне добил пријава за жена пензионерка која изгубила свест при престој
Македонија

Маж паднал во бунар, го спасиле прилепските пожарникари после три часа акција

А1он
Регионалниот ЦУК Битола соопшти дека пожарникарите од Територијалната противпожарна единица во Прилеп со три пожарникари и едно возило извршиле спасителна акција и извлекувале лице паднато
Регион

Во Зрењанин: Дете ја заклучи мајка си на терасата, жената ја спасуваа пожарникари

А1он
Едногодишно момче ја заклучи мајка си на тераса од стан во Зрењанин, поради што мораа да интервенираат пожарникарите. Во зграда на првиот кат мајката остана
Македонија

Спасени се пет пожарникари кои беа обиколени од огнот во Чешиново-Облешево

А1он
Одделот за воздухопловни единици на МВР денеска по добиено барање од ЦУК за гасење на пожар на територија на општина Чешиново- Облешево, помеѓу Кочани и
Македонија

Пожарникарите да бидат под раководство Министерството за одбрана бара Независниот синдикат

А1он
Пожарникарите да бидат под Министерството за одбрана е главното барање кое го истакнале денеска претставници на Независниот синдикат на пожарникари на состанокот со министерката за
Македонија

Недостигаат 340 пожарникари на ниво на Македонија, се возат „фапови“ стари 39 години: Анализа на Центарот за граѓански комуникации

Орце Костов
Во земјава недостигаат 340 пожарникари, а противпожарните возила што ги користат се просечно стари по 27 години. Слично е и кај амбулантните возила кои ги
Македонија

Арсовска на средба со претставници на Синдикатот на пожарникарите, прифатено барањето за колективен договор

А1он
Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, оствари средба со претставници на Синдикатот на пожарникарите, при што беше прифатено барањето за колективен договор. „Поради несовесно работење на
Македонија

Во Скопје има недостиг од 200 пожарникари, а во Кочани двојно помалку од законскиот минимум

А1он
Пожарите во Кочани, Старо Нагоричанe, Малешевијата, Гевгелиско, Скопско ги извадија на површина системските слабости и покажаа дека во изминатите 30 години недоволно се инвестирало во