okta

Економија

ОКТА со растечки тренд на домашниот и странскиот пазар

А1он
Финансиските резултати на ОКТА за деветте месеци од годинава продолжуваат да се подобруваат во споредба со истиот период минатата година. Продажбите на компанијата продолжуваат со
Македонија

ОКТА со донација од 50.000 евра ќе го поддржи здравствениот систем

А1он
Компанијата ОКТА преку донација на медицинска опрема во вредност од 50.000 евра ќе го поддржи здравствениот систем во справувањето со епидемијата предизвикана од коронавирусот. Компанијата,
Македонија

Левица: Штетниот договор со ОКТА заврши и ниту еден функционер не понесе одговорност

А1он
„Деновиве истече Договорот со ОКТА, кој во 1999 година беше склучен од страна на Владата на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Љубчо Георгиевски. Скандалозната зделка преку која
Македонија

ОКТА ќе додели десет целосни стипендии на постдипломци од УКИМ

А1он
ОКТА и оваа година ќе додели целосни стипендии за постдипломски студии за десет студенти на УКИМ. Според Меморандумот за соработка, потпишан меѓу компанијата и Универзитетот
Економија

Земјоделски култури ќе го чистат нафтениот талог од отпадот на Рафинерија

А1он
Со помош на земјоделски култури, ОКТА ќе го чисти нафтениот талог создаден од отпадот во изминатите 30 години. Станува збор за иновативен процес т.н. фиторемедијација
Македонија

ОКТА: Привремено е суспендирано снабдувањето на Макпетрол

А1он
Од ОКТА по информацијата дека е стопирана испораката на нафтени деривати за Макпетрол поради блокираната сметка испратија соопштение во кое појаснуваат дека тоа ќе трае
Македонија

Окта ја стопира испораката на нафтени деривати кон Макпетрол

А1он
Пoради замрзнатата смeтка на Макпетрол, Окта ја стопирала испораката на нафтени дефивати кон оваа компанија, дознава Алсат-М од извори во компанијата. Според информациите, за ова