karpalak

Македонија

Министерството за одбрана ја почна постапката за изградба на споменици на загинатите бранители Љуботенски бачила, Карпалак и Вејце

А1он
Министерството за одбрана ја почна постапката за изградба на спомениците на загинатите бранители во месноста Љуботенски бачила, на Карпалак и во Вејце. – Со оглед
Македонија

Петровска за Сејдиу: Нека не мудрува и нека постапи по иницијативата која е читко и јасно напишана

А1он
„Споменици ќе има на сите три локации за кои поднесов иницијатива и тоа ќе го направи Министерството за одбрана. Поднесувањето на иницијативите е само почеток,
Македонија

Банкината им е споменик на загинатите крај Карпалак и по 22 години: Петровска ќе бара дозвола од Желино да постави спомениик

Орце Костов
Министерката за одбрана Славјанка Петровска и началникот на Генералштабот на Армијата, генерал потполковник Васко Ѓурчиновски ја предводеа делегацијата од Министерството за одбрана и Армијата која
Македонија

Дваесет и две години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак

А1он
Во Прилеп и во месноста Карпалак денеска ќе бидат одбележани 22 години од загинувањето на армиските резервисти: Сашо Китаноски, Нане Наумоски, Бранко Секулоски, Марко Деспотоски,
Македонија

Владина делегација положи свежо цвеќе во чест на загинатите бранители кај Карпалак

А1он
По повод одбележувањето на 22 години од трагичното загинување на десеттемина припадници на резервниот состав на Армијата, владина делегација предводена од советникот за одбрана, Драган
Македонија

Мицкоски од Прилеп: Слава на хероите од Карпалак кои загинаа во кукавичка заседа

А1он
Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го посети Прилеп, каде им оддаде почит на загинатите резервисти кај Карпалак. „20 години изминуваат од трагично загубените животи
Македонија

Претседателот Пендаровски оддаде почит на десеттемина армиски резервисти загинати кај Карпалак

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Прилеп, присуствуваше на одбележувањето на 20-годишнината од загинувањето на армиските резервисти кај месноста Карпалак. Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред комплексот
Македонија

Владата ја одбележува 20-годишнината од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак

А1он
Владата денеска го отпочна одбележувањето на 20-годишнината од загинувањето на армиските резервисти кај месноста Карпалак во вооружениот конфликт во 2001 година. Како што информираат од
Македонија

Во Прилеп одбележани 19 години од загинувањето на бранителите кај Карпалак

А1он
Со положување цвеќе денеска напладне пред споменикот „Карпалак“ во центарот на Прилеп се одбележаа 19 години од загинувањето на 10-те прилепски бранители кои беа убиени
Македонија

Владата оддаде почит на загинатите бранители на Карпалак

А1он
Во име на Владата на Република Северна Македонија, Драган Василевски, советник за одбрана на претседателот на Владата, денеска, положувајќи свежо цвеќе на спомен-плочата во месноста