godisnina

Македонија

Денеска се одбележуваат 16 години од хеликоптерската несреќа кај Блаце

А1он
Денеска се одбележуваат шеснаесет години од хеликоптерската несреќа кај Блаце, во која трагично загинаа единаесет армиски припадници од составот на воздухопловниот Винг. Од Канцеларијата за
Свет

Шест месеци од почетокот на руската инвазија врз Украина

А1он
Украина денеска ќе го прослави својот национален празник и шест месеци од почетокот на руската инвазија, јави ДПА. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ова
Македонија

Во Прилеп одбележани 19 години од загинувањето на бранителите кај Карпалак

А1он
Со положување цвеќе денеска напладне пред споменикот „Карпалак“ во центарот на Прилеп се одбележаа 19 години од загинувањето на 10-те прилепски бранители кои беа убиени
Регион

Хрватска одбележува 25-годишнина од воено-полициската акција „Бура“

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, денеска во Книн присуствуваше на прослава на 25-годишнината од воено-полициската акција „Бура“, која во земјата се слави како ослободување на делови