karpalak

Македонија

Деветнаесет години од масакрот кај Карпалак, во кој беа убиени 10 војници

А1он
Денеска се одбележуваат деветнаесет години од нападот врз конвојот на АРМ во кој беа убиени десет воени резервисти кај месноста Карпалак, на патот Скопје –
Македонија

Чулев за загинатите во масакрот кај Карпалак: Хероите никогаш не умираат

А1он
Ексминистерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, по повод 19 години од масакрот кај Карпалак, посочи дека хероите никогаш не умираат, изразувајќи им почит на десетте
Македонија

Делегација на Владата, Генералштабот на АРМ и МО оддадоа почит на спомен обележјата кај Карпалак

А1он
Владина делегација предводена од Националниот координатор во Владата на Република Македонија за здруженијата на бранители, Стојанче Ангелов и надворешниот соработник за одбрана, Драган Василевски, со
Македонија

Одбележана 17-годишнината од загинувањето на прилепските бранители на Карпалак

А1он
Со панихида што ја отслужија свештеници од тетовското архиерејско намесништво на МПЦ – Охридска архиепископија како и со полагање на венци и букети цвеќе на
Македонија

Во Прилеп почна одбележувањето на 17-годишнината од Карпалак

А1он
Со положување свежи цвеќиња пред споменикот во прилепската касарна „Мирче Ацев“ започнаа чествувањата по повод 17 години од загинувањето на 10-те бранители од Прилеп во
Македонија

Во Прилеп почнува одбележувањето на 17-годишнината од „Карпалак“

А1он
Со повеќе настани, Прилеп ги почнува чествувањата по повод 17-годишнината од загинувањето на 10-те прилепски бранители кои во заседа на патот Скопје-Тетово, кај месноста „Карпалак“
Македонија

Делегација на Владата, Министерството за одбрана и на АРМ положија цвеќе на спомен обележјата кај Карпалак

А1он
Делегација на Владата на Република Македонија, предводена од министерот Горан Сугарески, денеска, во Прилеп, оддаде почит и положи свежо цвеќе на спомен обележјата на загинатите
Македонија

Во Прилеп одбележани 16 години од загинувањето на бранителите кај Карпалак

А1он
Со поклонување во чест на загинатите бранители и со положување цвеќиња, денеска пред споменикот „Карпалак“ во Прилеп се одржа централното одбележување на 16-годишнината од загинувањето
Македонија

Одбележана 16-годишнината од загинувањето на резервистите кај Карпалак

А1он
Со верски, државни, воени и други почести денеска во месноста Карпалак на автопатот Скопје-Тетово беше одбележана 16-годишнината од загинувањето на десетте прилепски резервисти на АРМ