ljubotenski bacila

Македонија

Министерството за одбрана ја почна постапката за изградба на споменици на загинатите бранители Љуботенски бачила, Карпалак и Вејце

А1он
Министерството за одбрана ја почна постапката за изградба на спомениците на загинатите бранители во месноста Љуботенски бачила, на Карпалак и во Вејце. – Со оглед
Македонија

Министерката Петровска положи венец цвеќе во спомен на загинатите бранители кај Љуботенски Бачила

А1он
Министерката за одбрана Славјанка Петровска и началникот на Генералштабот, генерал – потполковник Васко Ѓурчиновски положија венци цвеќе на спомен плочата во касарната „Илинден“ во Скопје,
Македонија

Делегациja од Кабинетот на претседателот им оддаде почит на армиските резервисти кои загинаа кај Љуботенски бачила

А1он
Делегациja од Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија денеска, со положување цвеќе, им оддаде почит на осумтемина армиски резервисти кои пред 22 загинаа кај
Македонија

Дваесет и две години од загинувањето на бранителите кај Љуботенски Бачила

А1он
На повеќе локации во Скопје денеска ќе бидат одбележани 22 години од загинувањето на осуммината припадници на резервниот состав на Армијата на Република Северна Македонија,
Македонија

Петровска оддаде почит во спомен на загинатите бранители кај Љуботенски бачила

А1он
Денеска, во спомен на осумтемина бранители и припадници на Армијата кои животот го загубија кај месноста Љуботенски Бачила, министерката за одбрана Славјанка Петровска и началникот
Македонија

Одбележани 20 години од загинувањето на армиските припадници кај Љуботенски Бачила

А1он
Делегации на Владата предводени од државните секретари на министерствата за одбрана и внатрешни работи Драган Николиќ и Магдалена Несторовска денеска положија свежо цвеќе на неколку
Македонија

Делегации од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

А1он
Делегации од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 20-годишнината од загинувањето на осум армиски резервисти кај месноста Љуботенски бачила, денеска положија цвеќе
Македонија

Шекеринска положи венец во спомен на загинатите бранители кај Љуботенски бачила

А1он
Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска денеска во касарната „Илинден“ положи венец на споменикот на загинатите бранители, во спомен на
Македонија

Кабинетот на Пендаровски оддаде почит на 8 армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

А1он
Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 19-годишнината од загинувањето на осум армиски резервисти кај месноста Љуботенски бачила, скопско, денеска положи
Македонија

Деветнаесет години од загинувањето на осумтемина бранители кај Љуботенски Бачила

А1он
По повод 19 години од загинувањето на бранителите кај месноста Љуботенски бачила во 2001 година денеска пред нивното спомен одбележје во скопско Волково ќе биде