Министерството за одбрана ја почна постапката за изградба на споменици на загинатите бранители Љуботенски бачила, Карпалак и Вејце

Од:

Министерството за одбрана ја почна постапката за изградба на спомениците на загинатите бранители во месноста Љуботенски бачила, на Карпалак и во Вејце.

– Со оглед на обидот на градоначалниците на општините до кои беше поднесена иницијативата да ја политизираат оваа иницијатива, министерката за одбрана Славјанка Петровска, сакајќи да се зачува ликот, делото и жртвата на загинатите бранители, започна со постапка за која не е потребна согласност од општините, а ќе овозможи изградба на овие споменици на споменатите локации, соопштија денеска од Министерството за одбрана.

Со заклучок на седницата на Владата одржана на 28 септември, како што појаснуваат од Министерството за одбрана, Владата ги задолжила Министерството за одбрана и надлежните институции, местата на кои загинале македонските бранители да бидат доделени на Министерството за одбрана.

– Постапката е веќе започната и е во тек, велат од Министерството за одбрана.

Би можело да ве интересира

Петровска за Сејдиу: Нека не мудрува и нека постапи по иницијативата која е читко и јасно напишана

Горан Наумовски

Министерката Петровска положи венец цвеќе во спомен на загинатите бранители кај Љуботенски Бачила

Делегациja од Кабинетот на претседателот им оддаде почит на армиските резервисти кои загинаа кај Љуботенски бачила

Дваесет и две години од загинувањето на бранителите кај Љуботенски Бачила

Банкината им е споменик на загинатите крај Карпалак и по 22 години: Петровска ќе бара дозвола од Желино да постави спомениик

Орце Костов

Дваесет и две години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак

Катерина Ѓуровски