vejce

Македонија

Министерството за одбрана ја почна постапката за изградба на споменици на загинатите бранители Љуботенски бачила, Карпалак и Вејце

А1он
Министерството за одбрана ја почна постапката за изградба на спомениците на загинатите бранители во месноста Љуботенски бачила, на Карпалак и во Вејце. – Со оглед
Македонија

Оддадена почит на загинатите припадници на Армијата во Вејце

А1он
На спомен обележјето пред Баталјонот за специјални намени во касарната „Илинден“ во Скопје денеска беше оддадена почит кон загинатите припадници на Армијата кои своите животи
Македонија

Деветнаесет години од загинувањето на бранителите кај Вејце

А1он
Хероите никогаш не умираат, тие вечно живеат во нашите животи, е пораката која ја истпрати министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, на одбележувањето на 19
Македонија

18 години од масакрот кај Вејце во кој загинаа осуммина бранители

Маја Илиевска-Пачемска
„Хероите никогаш не умираат“ е пораката која овој Велигден дел од граѓаните си ја разменуваат покрај честитките за празникот, во знак на сеќавање на осумтемина
Македонија

(ВИДЕО) Гилевски: Убијците од Вејце беа ѕверови, тие не беа војници

А1он
Сашо Гилевски, командир на вод во 2001 година, кој ги извлекуваше телата на убиените и преживеаните во масакрот во Вејце вели дека сликата никогаш не
Македонија

Во Битола одбележани 12 години од загинувањето на бранителите кај Вејце

А1он
Со положување цвеќе на споменикот пред СВР-Битола и пред споменикот „Анѓел“ во Градскиот парк, денеска во Битола, беше оддадена почит на бранителите кои загинаа во