Мицкоски од Прилеп: Слава на хероите од Карпалак кои загинаа во кукавичка заседа

Од:

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го посети Прилеп, каде им оддаде почит на загинатите резервисти кај Карпалак.

„20 години изминуваат од трагично загубените животи на нашите браќа, другари, пријатели, прилепчани, Македонци кои што борејќи се храбро го изгубија својот живот, се разбира од кукавичка заседа бидејќи тие кои што ја подметнаа таа заседа, гради во гради знаеја дека ќе бидат поразени. Уште еднаш слава им, и нека делото кое што тие го сторија за Македонија и Македонците остане вечно запаметено“, изјави Мицкоски.

Според него, локалната власт во Прилеп е лицемерна и на граѓаните им должи извинување за минатите четири години владеење.

„Но, за жал како што тоа често пати бива, тие ја испуштија оваа шанса. Иако најмалку денешниот говор на претставникот на владата претставува еден вид каење за стореното изминатите 4 години, тогаш јас како човек, еве можам да кажам дека делумно им простувам за сето зло што го нанесоа во Македонија изминатите 4 години“, рече Мицкоски.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Не прифаќаме избор на претседател во Собрание

Мицкоски: На овие избори изборот е меѓу тоа Македонија да биде повторно горда или Македонија каква што ја сакаат ДУИ и измеќарите од СДСМ

Мицкоски до Ковачевски: Подобра тетка ти Жана да ја кандидираше, би била подобар кандидат за претседател од поданик на ДУИ, Стево Пендаровски

Предраг Петровиќ

Мицкоски од Тетово: Пендаровски да каже какви планови коваше во вила Водно со Артан, Ковачевски, и Ахмети поврзано со измените на кривичниот законик и евентуална амнестија на поранешни политичари

Предраг Петровиќ

Мицкоски: Со заокружување на број 2 на 24 април за Силјановска Давкова, Македонија ќе биде повторно горда, а на Пендаровски ќе му помогнеме да ги пакува куферите

Мицкоски: За дуел Пендаровски треба да е претседател на СДСМ и да се извини на Гордана Силјановска Давкова за навредите

Катерина Ѓуровски