karpalak

Македонија

Шеснаесет години од загинувањето на македонските бранители кај Карпалак

А1он
Со положување цвеќе пред спомен-плочата во месноста Карпалак и во комплексот „Карпалак“ во Прилеп денеска ќе се одбележат 16 години од загинувањето на 10 –
Македонија

Почнаа чествувањата по повод 16-годишнината од загинувањето на 10-те бранители на Карпалак

А1он
Со положување цвеќе и со поклон пред спомен обележјето во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп вечерва почнаа чествувањата по повод 16-годишнината од загинувањето на 10-те
Македонија

НДМ: И по 13 години не се расветлени убиствата на македонските бранители кај Карпалак

А1он
„НДМ изразува крајно жалење и огорченост од фактот што и по 13-годишнината од погибијата кај Карпалак ниту еден државен орган не се обиде да направи
Македонија

ФОТО: СДСМ Прилеп се поклони пред спомениците подигнати во чест на загинатите кај Карпалак

А1он
„Со чувство на длабока почит за херојоската жртва на 10-те прилепски бранители од 2001-та, кои пред 13 години бранејќи ја татковината ги положија своите животи
Македонија

ФОТО: Делегација на СДСМ оддаде почит на загинатите бранители кај Карпалак

А1он
По повод 13 годишнината од загинувањето на десетте припадници на македонските безбедносни сили, кои беа убиени во напад кај местото Карпалак, делегација на СДСМ предводена
Македонија

Панихида и цвеќе на спомен-плочата за загинатите прилепски бранители кај Карпалак

А1он
Со полагање цвеќе и панихида денеска пред спомен-плочата беше одбележана 12-годишнината од загинувањето на 10-те прилепски припадници на АРМ во месноста Карпалак на автопатот Тетово – Скопје. Панихидата
Македонија

Прилеп одбележува 12 години од масакрот кај Карпалак

А1он
Во центарот на Прилеп денеска ќе биде откриен новиот голем споменик „Прилепски бранители“ посветен на 10-те прилепски резервисти на Армијата на Република Македонија кои на денешен ден за
Македонија

Во Прилеп се одбележуваат 12 години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак

А1он
Кај месноста Карпалак на автопатот Тетово – Скопје  на 8 август 2001 година во заседа животот го загубија  10-те прилепски резервисти на Армијата на Република Македонија