Петровска за Сејдиу: Нека не мудрува и нека постапи по иницијативата која е читко и јасно напишана

Од:

„Споменици ќе има на сите три локации за кои поднесов иницијатива и тоа ќе го направи Министерството за одбрана. Поднесувањето на иницијативите е само почеток, а не крај на постапката“.

Ова во изјава за МИА го рече министерката за одбрана Славјанка Петровска како коментар на ставот на Општина Желино на писмото од МО со барање за поставување споменик за десетмината убиени во масакрот кај Карпалак пред 22 години.

Градоначалникот на Желино Блерим Сејдиу кажа дека Петровска треба да се обрати до Јавното претпријатие за државни патишта за изградба на споменикот.

– Градоначалникот на Желино нека не мудрува и нека постапи по иницијативата која е читко и јасно напишана, каде се цитирани одредбите од Законот за меморијалните споменици и спомен обележја – вели Петровска.

Таа додава дека „во услови кога градбите на пола општина му се дивоградби не е баш умесно да ми дава правни совети“.

Би можело да ве интересира

Министерството за одбрана ја почна постапката за изградба на споменици на загинатите бранители Љуботенски бачила, Карпалак и Вејце

Катерина Ѓуровски

Банкината им е споменик на загинатите крај Карпалак и по 22 години: Петровска ќе бара дозвола од Желино да постави спомениик

Орце Костов

Дваесет и две години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак

Катерина Ѓуровски

Владина делегација положи свежо цвеќе во чест на загинатите бранители кај Карпалак

Предраг Петровиќ

Мицкоски од Прилеп: Слава на хероите од Карпалак кои загинаа во кукавичка заседа

А1он

Претседателот Пендаровски оддаде почит на десеттемина армиски резервисти загинати кај Карпалак

А1он