truenje so hrana

Регион

Масовно труење во Нови Пазар: Има пациенти во критична состојба, меѓу затруените се и деца

А1он
Во Општата болница во Нови Пазар се лекуваат 20 пациенти, од кои 10 се деца, поради сомневање за труење со храна. Лекарите велат дека умерената
Македонија

Бабовски: Пријавено труење со храна во детско одморалиште во Охрид

Орце Костов
Во детско одморалиште во Охрид пријавено труење со храна, информира директорот на Агенција за храна и ветеринарство Николче Бабовски. – Уништена е повеќе од 200
Македонија

Студентски отпор: Шест студенти од „Пелагонија“ се затруле со расипани јајца

Орце Костов
Шест студенти сместени во домот „Пелагонија“ се затруле со храна и завршиле на Инфективна клиника каде што им била дадена медицинска помош. Лидерот на Студентски
Регион

Петчлено семејство од Турција завршило во нишката болница, сите се затруле со храна

А1он
Пет членови на турско семејство вчера завршиле во Клиничкиот центар во Ниш откако се затруле јадејќи најверојатно сендвичи кои биле сместени во рачен фрижидер. Познато
Македонија

ДСЗИ ја затвори и втората менза во „Кромберг и Шуберт“, 41 затруен досега

А1он
Двете мензи во фабриката „Кромберг и Шуберт“ во Битола се затворени откако кај вкупно 41 лице од четвртокот до денес се појавиле симптоми за труење
Македонија

Се затруле со храна 37 вработени во „Кромберг & Шуберт“ во Битола

А1он
Во тек е затворање на втората менза во фабриката „Кромберг & Шуберт“ во Битола од инспектори на Државен санитарен и здравствен инспекторат. 30 вработени се
Македонија

Ново мени во градинките и едукација за здрави навики кај децата, најавува Шахпаска

А1он
Министерството за труд и социјална политика започнува соработка со Ново Нордиск, УНИЦЕФ и Институт за јавно здравје која, како што информираше министерката Јагода Шахпаска, ќе
Македонија

Властите ќе ја менуваат храната во градинките, откако деца во Куманово се отруја со салмонела од мајонез

А1он
Министерството за труд и социјална политика денеска соопшти дека ќе направи целосна ревизија на Нормативите и стандардите за исхрана и оброци на децата во детските