kucinja

Македонија

Убивале кучиња со чекан по глава за да земат награда од 500 денари во кампањата на АХВ „Стоп беснило“

Мери Јордановска
Десет кучиња кои биле пријавени за угинати по пријави на бесплатниот телефонскиот број на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) за сомнежи за беснило, фактички
Регион

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Ужасни маки на кучиња во српски стационар, си ги јадат сопствените малечки

А1он
Српската јавност е згрозена од денеска објавените снимки од стационар за кучиња кај Крагуевац, на кои се гледа како стотици животни умираат во најстрашни маки,
Македонија

Масовно предновогодишно труење на кучиња во Битола, активистите бараат да се откријат трујачите

А1он
Активисти за заштита на животните од Битола јавуваат за расфрлан отров во речиси сите населби во градот и масовен помор на улични кучиња и миленици
Македонија

Кучето измачувано со хефталка закрепнува, активисти собраа пари за да му се помогне

А1он
Кучето кое минатата недела беше спасено откако некој го измачувал, залепувајќи му ја устата со хефталка, е ставено на посебен режим на исхрана, прима терапија
Македонија

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: На куче во Гевгелија му ја захевтале устата, активистите бараат помош

Мери Јордановска
Стравотни фотографии од куче на кој некој му ја захевтал вилицата со тапетарска хевталка во Гевгелија денеска осамнаа на социјалните мрежи. Активистите за заштита на
Свет

ВИДЕО: Кучиња на аеродромот во Дубаи детектираат коронавирус со 92 проценти точност

А1он
Аеродромот во Дубаи е меѓу првите во светот што воведе кучиња кои може да го намирисаат коронавирусот. Здравствената администрација во Дубаи ќе им зема брис
Магазин

Британските научници ќе ја испитуваат способноста на кучињата да откријат Ковид-19

А1он
Британската Влада со 500.000 фунти ќе го финансира испитувањето дали кучињата можат да намирисаат Ковид-19. Истражувањето ќе го спроведат Лондонското училиште за хигиена и тропска
Регион

(ВИДЕО) Ротвајлери нападнале дете во Панчево, сопственичката е приведена

А1он
Пред два дена во центарот на Панчево, кучиња од расата ротвајлер без никаков повод нападнале девојче кое шетало со неговата баба. Полицијата во Панчево по
Македонија

(ВИДЕО) Активисти од Скопје откупија пит-бул за борби: Кучето по една година си ги најде вистинските газди

Мери Јордановска
Пред неколку дена беше огласена на „Фејсбук“ и се продаваше за 100 евра за борење, а веќе денеска, со помош на активистите за заштита на
Свет

(ВИДЕО) Се појавија ужасни видео снимки и фотографии од живи кучиња ставени на скара во Кина

А1он
Активистите на животни споделија во јавност фотографии од кучиња кои испуштаат вознемирувачки крици додека се живи. Од кампањската група „Не за кучешкото месо“ велат дека