kucinja

Свет

ВИДЕО: Кучиња на аеродромот во Дубаи детектираат коронавирус со 92 проценти точност

А1он
Аеродромот во Дубаи е меѓу првите во светот што воведе кучиња кои може да го намирисаат коронавирусот. Здравствената администрација во Дубаи ќе им зема брис
Магазин

Британските научници ќе ја испитуваат способноста на кучињата да откријат Ковид-19

А1он
Британската Влада со 500.000 фунти ќе го финансира испитувањето дали кучињата можат да намирисаат Ковид-19. Истражувањето ќе го спроведат Лондонското училиште за хигиена и тропска
Регион

(ВИДЕО) Ротвајлери нападнале дете во Панчево, сопственичката е приведена

А1он
Пред два дена во центарот на Панчево, кучиња од расата ротвајлер без никаков повод нападнале девојче кое шетало со неговата баба. Полицијата во Панчево по
Македонија

(ВИДЕО) Активисти од Скопје откупија пит-бул за борби: Кучето по една година си ги најде вистинските газди

Мери Јордановска
Пред неколку дена беше огласена на „Фејсбук“ и се продаваше за 100 евра за борење, а веќе денеска, со помош на активистите за заштита на
Свет

(ВИДЕО) Се појавија ужасни видео снимки и фотографии од живи кучиња ставени на скара во Кина

А1он
Активистите на животни споделија во јавност фотографии од кучиња кои испуштаат вознемирувачки крици додека се живи. Од кампањската група „Не за кучешкото месо“ велат дека
Свет

Тим кучиња спасува коали во Австралија

А1он
Австралијанец нашол начин за да спасува коали од пожарите во Австралија, објавува Си-Би-Ес. Дресерот на кучиња Стив Остин ги издресирал неговите кучиња Томи, Ема и
Македонија

Приведен убиецот кој со секира ги искасапи двете кучиња во Аеродром

Мери Јордановска
Вечерва бил приведен убиецот на Гоца и Макс – двете кучиња од населбата Аеродром кои беа крвнички убиени со секира во септември годинава. Станува збор
Македонија

СВР Тетово повика да се пријавува оставање на кучиња без грижа на улиците

А1он
Седумнаесетгодишен ученик во тетовската гимназија е момчето кое вчера беше нападато од куче, а случајот беше и снимен од минувач со мобилен телефон. Ученикот, кој
Регион

Кучињата спасувачи од земјотресот во Албанија се вратија дома

Мери Јордановска
Хероите на четири нозе од Хрватска – кучињата кои со денови трагаа по преживеани и извлекуваа жртви од стравотниот земјотрес во Драч, Албанија, пристигнаа дома.
Регион

Херои на четири нозе – кучињата трагачи спасуваат животи по земјотресот во Албанија

Мери Јордановска
Нивните имиња се Танда, Гизмо, Ина, Дарма и Фархана. Доаѓаат од Хрватска и тренирани се да бидат кучиња – трагачи уште додека биле бебиња. „Одиме