chipovi

Магазин

„Текно“ ги претстави новите макро-леќи за паметни телефони

А1он
По најавите лани во декември, компанијата „Текно“ (Tecno), со седиште во Шенжен, Кина, сега и ги претстави своите телескопски макро-леќи за мобилни телефони. Станува збор
Свет

На чекор сме до чип во човечкиот мозок – Илон Маск ги откри деталите

А1он
Илон Маск тврди дека неговата компанија Неуралинк, за интерфејс технологија на мозокот, е на година дена до имплантација на чипови во човечкиот мозок. Веста дојде
Свет

Белата куќа ќе мора да реагира на недостигот од чипови за американската индустрија

А1он
Официјални лица во сегашната американска администрација вршат притисок врз компаниите што произведуваат полупроводници да бидат „потранспарентни“ во однос на нивните синџири на снабдување, додека брзаат