kucinja

Магазин

Лабрадорите 28 години се најпопуларна раса кучиња во САД

А1он
Лабрадорите веќе 28 години по ред се најпопуларната раса кучиња во САД, покажува новообјавениот извештај на Американскиот кинолошки сојуз. На листата 10 најпопуларни се најде
Свет

ВИДЕО: Шпанските ловци масовно ги убиваат своите кучиња, ги фрлаат во бунари

А1он
На десетици илјади ловџиски кучиња во Шпанија им се заканува смрт во агонија, зошто нивните сопственици масовно ги оставаат да изумрат. Причина за тоа е
Магазин

Истражувањето потврди: Сопствениците на кучиња се посреќни и имуни на депресија

А1он
Сопствениците на кучиња се поотпорни на кардиоваскуларни заболувања, а поседувањето на таков миленик е добро за здравјето и расположението, открива неодамнешно истражување спроведено во Шведска.
Македонија

АХВ работи на создавање услови за решавање на проблемот со бездомните кучиња

А1он
Агенцијата за храна и ветеринарство активно работи на создавање услови за решавање на проблемот со бездомните кучиња. Испратен е допис до сите општини кои имаат
Македонија

Заев: Можни се законски измени за справување со бездомните кучиња

А1он
Премиерот Зоран Заев најави можни законски измени за справување со бездомните кучиња по последната трагедија што вчера се случи во Гостивар кога 17-годишна девојка падна
Македонија

ДОМ: Проблемот со бездомните кучиња може да се реши само со интерсекторска соработка

А1он
„По јавно искажаните заложби на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, за решавање на проблемите со бездомните кучиња, ДОМ му дава поддршка со неколку конкретни сугестии.
Македонија

ВИДЕО: Персоналот од клиниката за трансфузиологија спасиле мајка и кутриња заглавени под плоча

А1он
Несекојдневна спасувачка акција на мајка и нејзините младенчиња кутриња е изведена од персоналот на Клиниката за трансфузиологија, соопшти Анима мунди споделувајќи видео од настанот. „Во