zivotni

Македонија

32-годишен кавадарчанец мачел животни, заработи кривична од ОЈО

А1он
Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Предлог за издавање казнен налог против 32-годишен жител на селото Глишиќ, обвинет за кривични дела – предизвикување општа опасност како
Македонија

ВИДЕО: Возач во Виница влече врзано куче, во Штип човек со пушка стрела мачки

Орце Костов
Во Штип во населено место возрасен човек шета со оружје и пука во мачка, додека истиот ден во Виница возач со автомобил влече врзано куче,
Македонија

(ВИДЕО) Млад скопјанец удира од земја и повредува мачка – Изживување врз животни во Лисиче

Орце Костов
До здружението за заштита на животните, „Анима Мунди“пристигнало видео во које скопјанец удира од земја мачка и за кое според сведоците и сопственикот на мачката
Свет

Илјадници мртви фоки на дагестанскиот брег на Каспиското Езеро

А1он
Најмалку 2.500 угинати фоки се пронајдени на плажите на Каспиското Езеро во Русија, соопшти Министерство за екологија на Дагестан без притоа да се посочи причината.
Свет

Бучавата во животната средина влијае на изборот на партнери кај животните, покажува истражување

А1он
Комуникацијата со животните често е нарушена од пречки од бучава, додека малку се знае за нејзиниот вкрстено модален ефект и тоа како животните тежнеат кон
Магазин

Британска енергетска компанија препорача потрошувачите да се греат до домашните миленици, па се извини

А1он
Третиот по големина британски снабдувач со енергија се извини откако „ги советуваше“ своите корисници „да ги гушкаат миленичињата“ за да се загреат и да заштедат
Магазин

Почина стаорецот Магава кој доби златен медал за откривање мини

А1он
Стаорецот Магава, кој се прослави со златниот медал за храброст за успешно откривање мини, почина на деветгодишна возраст. Магава служеше како „деминeр“ пет години, а