milenici

Македонија

ВИДЕО: Спасено куче кое било фрлено во скопска шахта, се заплеткало и ги изгризало каблите за струја

А1он
Спасено е куче кое било фрлено во шахта, во близина на хотелот „Континентал“, во скопската населба Гази Баба. Дојавата за кучето била од полицијата до
Македонија

ВИДЕО: Кучето кое битолчанец го застрела со пушка остана живо

Искра Манојлоска
Благодарение на граѓани кои го однеле на ветеринар, преживеа кучето кое вчера беше застрелано во Битола. Активистите за заштита на животните го пријавиле во МВР
Македонија

ВИДЕО: Битолчанец монструозно уби куче, тврди дека ја нападнало неговата сопруга

Искра Манојлоска
Битолчанец чиј идентитет се уште не е познат брутално нападна куче и е снимен како носи нешто што личи на оружје сокриено во платно. „Зошто
Македонија

Домашните миленици ќе можат да се изнесат од 22 до 23 часот

А1он
Домашните миленичиња (кучиња) сите граѓани кои живеат во станбени објекти за колективно домување, ќе можат да ги изнесуваат надвор во вечерните часови почнувaјќи од 22:00
Македонија

ВИДЕО: „Лајка“ извлече четири кучиња заробени во напуштен автомобил

Искра Манојлоска
Четири вознемирени кучиња во скопската населба Аеродром вечерва беа извлечени од хаварисан автомобил во кој биле затворени. Јавното претпријатие за згрижување бездомни кучиња „Лајка“  објави
Македонија

Кучето за кое „Лајка“ бараше 250 евра, вратено кај сопствениците

Искра Манојлоска
Кучето Пабло кое исплашено од петардите на новогодишната ноќ избега од сопствениците и беше заловено од Јавното претпријатие за бездомни животни „Лајка“, е вратено кај
Македонија

Вакцинирајте ги милениците, тие не се забава, туку обврска и одговорност, порачува АХВ по повод Светскиот ден против беснило

А1он
Одговорно чувајте ги милениците. Нивното одгледување не е и не смее да биде само мода или забава. Вакцинирајте ги кучињата и мачките и против беснило,
Македонија

(ВИДЕО) Активисти од Скопје откупија пит-бул за борби: Кучето по една година си ги најде вистинските газди

Мери Јордановска
Пред неколку дена беше огласена на „Фејсбук“ и се продаваше за 100 евра за борење, а веќе денеска, со помош на активистите за заштита на