ВИДЕО: Битолчанец монструозно уби куче, тврди дека ја нападнало неговата сопруга

Од:

Битолчанец чиј идентитет се уште не е познат брутално нападна куче и е снимен како носи нешто што личи на оружје сокриено во платно.

dobivaj vesti na viber

„Зошто го уби кучето? Легално ли е тоа што го носиш?“, женски глас му дофрла на човекот кој агресивно одговара дека неговата сопруга била нападната од кучето.

Видеото се споделува на социјалните мрежи со пораки од граѓаните кои бараат да се казни насилникот.

Од здруженијата за заштита на животните постојано има јавни повици да престане насилството врз уличните кучиња, кои во минатото често беа снимени од очевидци и потоа санкционирани.

Пред повеќе од една година, советникот на Општина Македонски Брод, Бране Јованоски, доби две пријави откако беше снимен како шутира куче.

Во Кривичниот законик за изживување врз животни е предвидена казна затвор до една година.

Би можело да ве интересира

Анима Мунди: Зошто државата е против активистите да ги стерилизираат и вдомуваат бездомните животни?

Ана Ололовска

Анима Мунди: Заштитата на копитарите постои единствено на билборди и единствено со финансиска поддршка

Ана Ололовска

Анима Мунди: Колење на јагниња во градинка во Делчево

Ана Ололовска

Анима Мунди прашува ако завршиле 102 кучиња заловени во 2020 год од ЈП Лајка

АХВ: Случајот ќе биде разгледан, а инспекторот повикан на разговор и соодветно процесуиран

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инспектор од Берово место да го заштити се изживува врз врзано јагне, живо принесено на маса

Ана Ололовска