Се повеќе Европејци имаат необични миленици, издадено е предупредување дека се опасни

Од:

Африканските џиновски полжави, долги и до 20 сантиметри, се сè почести домашни миленици во европските домаќинства, но еден швајцарски универзитет предупредува дека тоа не е добра идеја.

Овие животни би можеле да бидат опасни за луѓето, бидејќи можат да пренесат белодробни црви што се отвораат во белите дробови на стаорците, што може да резултира со развој на менингитис кај луѓето, објави тим на научници од Универзитетот во Лозана во научното списание „Паразити и вектори. “.

Тие додаваат дека приближно две третини од најмалку 36 познати патогени кај полжавите може да ги заразат луѓето.

Популарни видови во европските терариуми се африканскиот џиновски полжав (Lissachatina fulica) и азискиот агат полжав (Achatina achatina).

„Социјалните мрежи се преполни со фотографии од горди сопственици кои ставаат полжави на кожата или дури и во устата“, вели зоологот Клео Бертелсмајер од Институтот за екологија и еволуција на Факултетот за биологија и медицина во Лозана.

Таа рече дека луѓето веруваат дека слузот од полжав е добар за кожата, но може да биде опасен поради пренесување на патогени.

Бертелсмајер и нејзините колеги, откако анализирале бројни фотографии објавени на социјалните мрежи, откриле дека џиновските полжави се чуваат во домаќинствата како домашни миленици.

Тие предупредуваат дека многу од нив не се свесни за ризикот „на кој се изложуваат себеси и нивните деца кога, на пример, ги ставаат на лице“, вели коавторот на студијата Жером Жипе.

Истражувачите предупредуваат дека доколку се зголеми трговијата со овие домашни миленици, „ќе има повеќе можности за воведување и ширење на штетни патогени на луѓето и другите животни“.

Полжавите од агат се незаситни и брзо се размножуваат. Меѓународната унија за зачувување на природата (IUCN) ги вклучи во листата на опасни инвазивни видови и ги стави во категоријата штетници.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пропуст од 25 милиони евра: Кинеските возови биле нарачани без простор за миленици и велосипеди

Орце Костов

(ВИДЕО) Навивачка погина во стампедо: Тажен епилог на хаосот пред мечот во Мароко

Предраг Петровиќ

САД ќе и дадат 55 милијарди долари на Африка во следните три години

Ана Ололовска

ЕУ и четири земји-членки ќе ја помогнат адаптацијата на Африка на климатските промени

Ана Ололовска

Фондацијата Гејтс ќе додели 1,4 милијарди долари за помош на земјоделците во Африка и Азија

Ана Ололовска

Оксфам: Во Африка на секои 48 секунди по еден човек умира од глад

Ана Ололовска