afrika

Свет

Африканскиот регион Сахел погоден од невообичаен дождови и поплави

А1он
Невообичаените дождови и поплави што го погодија африканскиот регион Сахел се уште еден предизвик за локалните власти, покрај недостигот на храна и пандемијата со новиот
Свет

Во супсахарска Африка годинава 67.000 деца можат да умрат од глад

А1он
Добротворната организација „Спаси ги децата“ денеска предупреди дека годинава над 67.000 деца во супсахарска Африка можат да умрат поради екстремен глад. Поради пандемијата на новиот
Свет

ВИДЕО: Војниците на Мали тврдат дека ги уапсиле претседателот, премиерот и неколку министри

Горјан Грнчаровски
Побунетите војници на Мали тврдат дека ги уапсиле претседателот на државата Ибархим Бубакар Кејта и премиерот Боуно Цисе, за останати високи функционери се уште нема
Uncategorized Свет

Во Буркина Фасо во напад на сточен пазар загинаа 20 лица

А1он
Непознати напаѓачи со огнено оружје убија 20 лица во напад на сточен пазар во источниот дел на африканската држава Буркина Фасо, пренесе „France 24“. Нападот
Свет

СЗО загрижена поради ширењето на Ковид-19 во Африка

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена поради забрзаното ширење на коронавирусот во Африка, бидејќи големиот број заразени во Јужноафриканската Република би можел да биде предупредување
Свет

Оксфам: Пандемијата ја влоши кризата со глад во најсиромашните земји

А1он
Хуманитарната група Оксфам соопшти дека пандемијата на коронавирусот ја влошила кризата со глад во најсиромашните делови на светот и предупреди дека секој ден од глад
Свет

Во Африка над половина милион луиѓе заразени со Ковид-19

А1он
Бројот на заразени лица со новиот коронавирус во Африка надмина над половина милион луѓе, откако Јужноафриканската Република уште еднаш пријави повеќе од 10.000 новозаболени во
Економија

„Токунбо“: Како африканските нации се борат со продажба на „зомби“ уреди

А1он
Светски економски форум На раздвижените улици на Нигерија, на тезги се продаваат купишта употребени фрижидери и климатизери што се познати како „токунбо“, збор што значи
Свет

Во Јужна Африка за првпат регистриран дневен скок од над 10.000 инфицирани со коронавирус

А1он
Здравствените власти на денеска соопштија дека за првпат од почетокот на епидемијата регистрирале дневен раст од над 10.000 нови случаи на коронавирус. Со овие податоци