afrika

Свет

САД ќе и дадат 55 милијарди долари на Африка во следните три години

А1он
САД ќе и доделат 55 милијарди долари за Африка во следните три години, соопшти Белата куќа додека американскиот претседател Џо Бајден се подготвува за американско-африканскиот
Свет

ЕУ и четири земји-членки ќе ја помогнат адаптацијата на Африка на климатските промени

А1он
Потпретседателот на Европска комисија, Франс Тимерманс денеска најави дека ЕУ и четири нејзини земји-членки ќе и дадат на Африка над една милијарда евра за адаптирање
Свет

Фондацијата Гејтс ќе додели 1,4 милијарди долари за помош на земјоделците во Африка и Азија

А1он
Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс ќе додели 1,4 милијарди долари на земјоделците во Африка и Азија за да им помогне да се прилагодат на климатските
Свет

Оксфам: Во Африка на секои 48 секунди по еден човек умира од глад

А1он
Британската меѓународна хуманитарна организација Оксфам соопшти дека на секои 48 секунди во Источна Африка по едно лице умира од глад, јави агенцијата Анадолија. Оксфам наведе
Свет

Германија враќа антиквитети со непроценлива вредност во Африка

А1он
Германските власти соопштија дека повеќе предмети со непроценлива вредност земени од Африка за време на колонијализмот, ќе бидат трајно вратени назад. Германската државна Фондација за
Свет

Гигантот „Гленкор“ призна дека корумпирал ширум Африка

А1он
Британската подружница на меѓународната рударска компанија „Гленкор“ призна вина пред британски суд за корупција низ Африка. Компанијата беше обвинета за давање мито за пристап до
Свет

ФАО и 14 меѓународни организации предупредуваат дека на истокот од Африка му се заканува голема глад

А1он
Многу меѓународни организации координирано излегоа во јавноста со предупредување дека долготрајната суша ќе предизвика голема глад во источна Африка. Организацијата за храна и земјоделство на