mz transport

Економија

Железници добија нова помош за исплата на плати: Само советниците на директорот чинат 20.000 евра

Орце Костов
Министерството за транспорт и врски, на Македонски железници Транспорт АД Скопје вонредно му додели 2,5 милиони евра за исплата на плати и враќање на долговите,
Економија

Попуштените мостови и расипаните возови не се пречка: Македонија ќе гради брза пруга од Скопје кон Ниш

Орце Костов
Српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура Горан Весиќ најави дека утре со македонскиот колега Благој Бочварски ќе потпише Меморандум за изградба на брза пруга
Македонија

(ВИДЕО) Пропуст од 25 милиони евра: Кинеските возови биле нарачани без простор за миленици и велосипеди

Орце Костов
Македонски железници не дозволува внесување и превоз на миленици, ниту превоз на велосипед во кинеските возови, затоа што во времето на Владата на Никола Груевски
Економија

Вработените во МЖ Транспорт бараат плата до четврток, од петок најавуваат престанок на работните обврски

А1он
Независниот синдикат на машиновозачите и железничарите на Македонија, Синдикалната организација на вработнеите на подружница влеча на возови, Синдикалната организација СММ и Синдикалната организација на МЖ