zivotni

Магазин

Најстарата панда во зоолошките градини го прослави 38 роденден

А1он
Најстарата згрижена панда во светот, која живее во Зоолошката градина во мегалополисот Чонгчинг, Кина, вчера наполни 38 години. По тој повод е направена голема прослава,
Магазин

Ретка црвена панда се роди во Зоолошката градина во Берлин

А1он
Во зоолошка градина во Берлин се роди ретка црвена панда, само неколку месеци откако нејзините родители пристигнале од Индија, соопштија вчера оттаму. Младенчето е пронајдено
Магазин

Леопард жаби забележани во централна Аризона

А1он
Редок вид т.н. леопард жаби неодамна се пронајдени во средишните делови на американската сојузна држава Аризона, надвор од вообичаеното нивно живеалиште. Станува збор за подвидот
Магазин

Жена во Мелбурн починала од мачкина гребаница

А1он
Една повозрасна жена од Мелбурн, Австралија, починала откако нејзината мачка ја изгребала, а потоа ѝ ја излижала раната. Како што објави „Хералд сан”, бабичката била