Митев од штипската ветеринарна станица: Ќе ги тужиме невладините за клевета, кучињата се живи и здрави

Од:

По обвинувањата на три невладини здуженија за заштита на животните дека во штипскиот стационар се усмртени две кучиња без преглед и тестирања, директорот на ветеринарната станица, Крсто Митев, изјави за „А1он“ дека тоа е лажна вест и дека кучињата се истретирани и сместени во стационарот.

Митев најави дека ќе поднесе тужба за клевета против трите здруженија „Шепасти ентузијасти“,Про анима“ и „Кане корзо надеж“, кои на социјалните мрежи пуштиле фотографии од заловување на куче и обвиниле дека кучето е еутанизирано. Митев до редакција на „А1он“, испрати фотографии од двете кучиња за кои активистите тврдеа дека се убиени.

„Срамно е ова што го прават. Шират дезинформации во јавноста. Двете кучиња за кои тврдат дека се убиени се тука, во стационарот, прегледани и истретирани. Не знам која им е целта, но не е во ред, на овој начин да ‘оцрнуваат’ институција која си работи по прописи и закони. Ве повикувам да дојдете и да се уверите во каква состојба се кучињата. Најостро демантирам дека персоналот, на чело со мене, работи спротивно на правилникот“, изјави директорот на штипската ветеринарна станица, Крсто Митев.

За стационарот за кучиња, надлежна е Ветеринарната станица Штип, која добила на тендер да се грижи за здравјето и условите на кучињата кои престојуваат таму. Невладини активисти и претходно алармираа дека условите во стационарот се нехумани и кучињата не ја добиваат соодветната нега, но и тогаш од ветеринарната станица демантираа дека нивните обвинувања не се точни.

Би можело да ве интересира

Тројца скопјани го прекршиле полицискиот час во Штип

А1он

Нормализиран сообраќајот на патниот правец Штип – Радовиш

А1он

Поради минирање во прекин сообраќајот на експресниот пат во изградба Штип-Радовиш

А1он

Сообраќајот на патот Свети Николе – Штип се пренасочува преку село Кадрифаково

А1он

(ВИДЕО) Тргнал да се „олесни“ па паднал во шахта: Додека го извлекувале видел дека има уште некој во дупката

Ана Ололовска

ВИДЕО: Затворениот базен во „Суитлак“ се очекува за една година, почна изградба и на кошаркарско игралиште

Ана Ололовска