bezdomnici

Свет

ВИДЕО: Светски ѕвезди преспаа на улица – одбележан глобалниот настан за ставање крај на бездомништвото

Кристијан Ландов
Жителите на Лондон спиеја на отворено на плоштадот Трафалгар, за да го одбележат глобалниот настан за ставање крај на бездомништвото. Преку овој настан кој се
Магазин

Познати личности спиеја на отворено со бездомници и читаа приказни за лека ноќ

А1он
Илјадници луѓе во повеќе градови ширум светот спиеја на отворено, како дел од глобалните напори за собирање средства за решавање на проблемот со бездомништвото. Меѓу
Свет

Во Брисел минатата година починале 67 бездомници

А1он
Во 2018 година, во Брисел, Белгија, починале 67 бездомници. Податоците на невладината организација „Бриселс колектиф стратдоден“ покажуваат дека лани починале пет лица отколку 2017 година.
Економија

МТСП: Лицата во социјален ризик ќе добиваат оброк преку нов иновативeн модел „Сите сити”

А1он
Бездомниците коишто преноќуваат во прифатниот пункт Момин Поток во Скопје денеска добија оброк преку најдобро рангираното иновативно решение за искористување на вишоците храна избрано на
Македонија

МТСП: Обезбедено сместување за 85 бездомни лица, активирани дежурни тимови на пунктовите за бездомници

А1он
Министерството за труд и социјална политика повторно започна активности за заштита и сместување на бездомните лица кои се наоѓаат во импровизирани живеалишта под Кале, а
Македонија

Пратеничките од ДОМ со законски измени за намалување на бројот на улични кучиња

А1он
Пратеничките од ДОМ, Маја Морачанин и Лилјана Поповска, подготвија Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за заштита и благосостојба на животните. Покрај нив, предлагачи
Македонија

(ВИДЕО) Заев-Царовска: 96 лица бездомници добија достоинствени услови за живот

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, и министерската за труд и социјална политика Мила Царовска, денеска ги посетија семејствата кои се сместени во
Свет

На унгарските бездомници од денеска им е забрането да спијат на јавен простор

А1он
Во Унгарија денеска стапува во сила Законот со кој им се забранува на бездомните лица да спијат на јавен простор. Уставниот амандман, кој беше усвоен
Македонија

Зголемен бројот на бездомни лица кои бараат помош во пунктот во Момин Поток

А1он
Околу 180 бездомни лица од Скопје веќе 10 години имаат можност да ги користат услугите на пунктот за бездомни лица во Момин Поток. Двапати неделно