mars

Македонија

Тренчевска: Со посветеност до потполна еднаквост на жените и мажите во општеството

А1он
Во организација на Форумот на Жени на СДСМ, Претседателката на форум на жени, Јованка Тренчевска го предводеше осмомартовскиот марш во Кавадарци. Оваа година маршот од
Магазин

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

А1он
Кинескиот ровер Zhurong има радарски систем кој може да навлезе под површината на Марс и подобро да погледне во неговата скриена подземна област. Научниците објавија
Македонија

Делчевските пензионери маршираа низ градските улици барајќи линеарно покачување на пензиите

А1он
Со мирен протестен марш низ градските улици, поголема група делчевски пензионери синоќа ја изразија солидарноста со пензионерите од останатите македонски градови, барајќи линеарно покачување на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Преживување на „Марс“ во скафандер од 25кг и со „храна во прав“: Интервју со Мартина Димоска, прв аналоген астронаут од Македонија

Орце Костов
Мартина Димоска е првата Македонка која облекла скафандер на астронаут и добила шанса да ги истражува мистериите на универзумот. Нејзиниот активизам во науката, во вселенските
Свет

Руско-европската мисија на Марс прекината поради војната во Украина

А1он
Руско-европската мисија за слетување ровер на Марс е суспендирана како резултат на санкциите воведени поради инвазијата на Москва врз Украина и нејзините „трагични последици“, соопшти
Магазин

„Упорност“ се подготвува го земе првиот примерок од карпа на Марс

А1он
„Упорност“, роверот на НАСА на Марс, се подготвува за првиот примерок од карпите на „Црвената Планета“. Пробата ќе биде земена од кратерот Језеро, поточно местото