nasa

Свет

Најмоќниот телескоп во светот ја сними најдлабоката слика од вселената досега

А1он
НАСА синоќа во Белата куќа ја претстави првата фотографија снимена со вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ за кој се смета дека ќе го промени начинот на
Свет

НАСА: Русија ја користи Меѓународната вселенска станица за поддршка на војната во Украина

А1он
Национална аеронаутичко-вселенска администрација на САД, (НАСА) тврди дека Русија ја користи Меѓународната вселенска станица за политички цели, конкретно за поддршка на војната во Украина. НАСА
Свет

Франција се приклучува на програмата на НАСА за истражување на Месечината

А1он
Франција се приклучи на програмата за идно истражување на Месечината управувана од Соединетите американски држави, со потпишување на „Договорите Артемис “ кои предвидуваат создавање „безбедни
Свет

НАСА: Односите меѓу американските и руските екипажи на Меѓународната вселенска станица останаа исти

А1он
Односите меѓу американските и руските екипажи на Меѓународната вселенска станица (МВС) воопшто не се променети поради ситуацијата во Украина и сите во вселенската станица имаат
Магазин

Астероид двапати поголем од Емпајер Стејт Билдинг ноќеска прелета покрај Земјата со 30 пати поголема брзина од звукот

А1он
Според податоците на НАСА, астероид двапати поголем од Емпајер Стејт Билдинг вечерва ќе прелета покрај Земјата, но нема да се приближи доволно за да предизвика
Свет

Ракетата „Сојуз“ со тројца Руси полета кон Меѓународната вселенска станица

А1он
Тројца руски космонаути денеска со ракетата „Сојуз“ полетаа кон Меѓународната вселенска станица (МВС), во момент кога меѓу Русија и западните земји постои екстремна тензија поради
Свет

Руско-европската мисија на Марс прекината поради војната во Украина

А1он
Руско-европската мисија за слетување ровер на Марс е суспендирана како резултат на санкциите воведени поради инвазијата на Москва врз Украина и нејзините „трагични последици“, соопшти
Свет

Русија: Меѓународната вселенска станица може да се урне

А1он
Санкциите против Русија би можеле да предизвикаат колапс на Меѓународната вселенска станица (МВС) и да предизвикаат структура од 500 тони да „падне во море или