nasa

Магазин

Откажан историскиот лет на НАСА над површината на Марс

А1он
Американската НАСА го одложи првиот лет на малиот самоуправувачки хеликоптер „Генијалност“ (Ingenuity), што се наоѓа на Марс, поради технички проблеми. Како што соопшти НАСА, испитувањето
Магазин

Роверот „Истрајност“ за првпат се придвижи, во кратерот на Марс именуван по босанско село

А1он
Роверот на НАСА „Истрајност“ (Perseverance) за првпат се движеше по површината на Марс, а како што може да се види на објавените снимки и фотографии
Магазин

НАСА објави спектакуларни фотографии од Марс

А1он
НАСА објави спектакуларна фотографија од слетувањето на роверот на Марс, кој пристигна на „црвената планета“ во четвртокот вечерта по седуммесечен лет. Првата фотографија објавена од
Свет

ВИДЕО: Аплаузи и воодушевување – роверот „Истрајност“ слета на Марс по седум месеци пат

А1он
Роверот на американската вселенска агенција НАСА, „Perseverance“ („Истрајност“), по седум месеци патување низ Сончевиот систем, вечерва во 21,56 часот по средноевропско време слета на Марс,
Свет

НАСА ги претстави учесниците на програмата за спуштање на Месечината

А1он
Националната аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) синоќа ги откри имињата на 18 астронаути одбрани да учествуваат во подготовките на програмата за спуштање на површината на
Свет

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

А1он
Мистериозниот објект што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета стара 54 години, потврдија денеска астрономите на НАСА. Објектот, кој бил забележан со телескоп
Свет

ВИДЕО: Тројцата космонаути од Меѓународната вселенска станица безбедно се вратија на Земјата

А1он
По шестмесечната мисија на Меѓународната вселенска станица тројца космонаути безбедно се вратија на Земјата. Космонаутот на НАСА, Крис Касиди и космонаутите на Роскосмос, Анатолиј Иванишин
Свет

НАСА: Група земји потпишаа договор за истражување на вселената

А1он
Група од осум земји предводени од САД потпишаа договори со кои се утврдуваат правилата за истражување на вселената, објави американската вселенска агенција НАСА. Во мај,