nasa

Свет

ВИДЕО: Двајцата астронаути од SpaceX слетуваат на Земјата

А1он
Двајцата астронаути кои слетаа на Меѓународната вселенска станица (ISS) кон крајот на мај користејќи ја капсулата на приватната компанија „Спејс Икс“ на Илон Маск, слетуваат
Магазин

„Упорност“ в четврток ќе полета кон Марс

А1он
Вселенскиот ровер „Упорност“ (Perseverance) в четврток ќе полета кон Марс, соопшти американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА. – Ние сме подготвени да почнеме!, изјави директорот
Свет

Директорот на НАСА го поздрави успешниот старт на кинеската ракета кон Марс

А1он
Директорот на националната администрација за аеронаутички и вселенски истражувања, Џејмс Брејденстајн, ја поздрави Кина со успешното лансирање на ракетата -носител CZ-5 (Чанчжен-5) со првата кинеска
Магазин

Лансирањето на роверот „Упорност“ на Марс е одложено за 22 јули

А1он
Испраќањето на роверот „Упорност“ (Perseverance) на Марс е одложено за 22 јули годинава, како резултат на проблеми со опремата за поддршка од Земјата, соопшти НАСА.
Свет

НАСА се доближи до Сонцето, глетката е фасцинантна

А1он
Првата соларна мисија се наоѓа на позиција најблиска до површината на Сонцето односно сондата Паркер е оддалечена 18,7 милијарди километри. Сондата Паркер на Американската вселенска
Свет

Роскосмос и НАСА преговараат за летовите на Меѓународната вселенска станица

А1он
Вселенските агенции на Русија и САД, Роскосмос и НАСА, преговараат за меѓусебно обезбедување места на летовите до Меѓународната вселенска станица (ISS), изјави денеска претставникот на