boing

Економија

САД го стопираат производството на авионот „Боинг 747-8“

А1он
Американската компанија „Боинг“ нема повеќе да го произведува познатиот модел на авиони „Боинг 747-8“, објави агенцијата Блумберг, повикувајќи се на неименувани извори од компанијата. –
Свет

Извршниот директор на „Боинг“: Компанијата се наоѓа во опасност поради пандемијата

А1он
Извршниот директор на „Боинг“, Дејвид Калхун, изјави дека воздушниот транспорт во светот ќе се опорави толку бавно што една од главните американски авиокомпании, најверојатно, ќе
Свет

Авиокомпанијата „Боинг“ најавува план за кој предвидува „доброволно“ заминување на вработените од компанијата

А1он
Генералниот директор на „Боинг“, Дејвид Калхун најави спроведување на план за доброволно заминување на вработени, со цел компанијата да ги надмине последиците од пандемијата и
Економија

Боинг со загуба од 18 милијарди долари, во јануари без ниту една нарачка

А1он
Американскиот производител на авиони „Боинг“ соопшти дека не примил ниту една нова нарачка во јануари, сигнализирајќи ги деловните проблеми во очекување на решавање на кризата
Свет

„Боинг“ го прекинува производството на авионите „737-Макс“

А1он
Американската Сојузна управа за воздухопловство (ФАА) и порача на компанијата „Боинг“ дека нејзините приземјени авиони „737-Макс“ нема наскоро да добијат одобрение за повторно летање. По
Свет

Американските авиокомпании ги заменуваат старите Боинг со нови Ербас авиони

А1он
Еден од најголемите авиопревозници во САД, „Јунајтед ерлјанс“ синоќа соопшти дека планира да купи 50 нови Ербас-А321 авиони заради замена за остарениот авионски парк на