vselena

Свет

Блумберг: Америка тврди дека Русија ќе испрати нуклеарно оружје во вселената оваа година

А1он
САД им порачаа на своите сојузници дека Русија оваа година би можела да испрати нуклеарно оружје во вселената, објави Блумберг, повикувајќи се на неименувани извори.
Магазин

Не сме сами: се појавуваат докази за живот во вселената

А1он
Како што истражувањето напредуваше и доведе до различни откритија во речиси сите сфери на животот, научниците дојдоа и до нови сознанија поврзани со животот надвор
Свет

Астронаутите инсталираа нови соларни панели на ISS

А1он
Двајца астронаути инсталираа нови соларни панели на Меѓународната вселенска станица (ISS) за време на вселенската прошетка во петокот. Американската вселенска агенција НАСА објави дека астронаутите
Магазин

Најголемата вселенска експлозија: Научниците никогаш не биле сведоци на нешто од вакви размери

А1он
Астрономите од Универзитетот во Саутемптон ја открија најголемата вселенска експлозија досега забележана, која е 10 пати посветла од која било позната супернова. Експлозијата, позната како
Свет

(ВИДЕО) Лансирана најголемата ракета во историјата: полета, па набрзо експлодира и потполно се распадна

А1он
SpaceX ја лансираше вселенската ракета Starship, која се издигна високо, но имаше проблем со одвојувањето на Starship од ракетата Super Heavy при враќањето, а целото
Магазин

Научниците открија повторлив радио сигнал од планета со големина на Земјата

А1он
Научниците се чекор поблиску до откривање на живот надвор од Земјата, откако открија повторлив радио сигнал од егзопланета оддалечена 12 светлосни години. Научниците од Бакнел
Магазин

Откритие кое менува се: Дали животот на Земјата е дојден од вселената

А1он
Две органски соединенија есенцијални за живите организми пронајдени во примероците земени од астероидот Рјугу ја поддржуваат теоријата дека некои состојки клучни за појавата на живот