vselena

Свет

Ракета „Сојуз“ со американски и двајца руски космонаути полета кон Меѓународната вселенска станица

А1он
Руска ракета од типот „Сојуз“ денеска е лансирана од космодромот Бајконур во Казахстан кон Меѓународната вселенска станица (МВС), со екипаж од еден американски и двајца
Свет

Почина космонаутот Валериј Полјаков: Постави најдолг рекорд – 437 дена престој во вселената

А1он
Рускиот космонаут Валериј Пољаков, кој постави рекорд за најдолг престој во вселената – 437 дена, почина на 80-годишна возраст, соопшти вселенската агенција Роскосмос. Пољаков беше
Свет

НАСА го сними најстарото ѕвездено јато во маглината Тарантула

А1он
Телескопот „Џејмс Веб“ на НАСА успеа подробно да го сними најстарото ѕвездено јато во подрачјето на маглината Тарантула, дел од галаксијата Голем Магеланов Облак, којашто
Свет

Најмоќниот телескоп во светот ја сними најдлабоката слика од вселената досега

А1он
НАСА синоќа во Белата куќа ја претстави првата фотографија снимена со вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ за кој се смета дека ќе го промени начинот на
Свет

Кинеските астронаути успешно ја завршија шестмесечната мисија во вселената

А1он
Тројца кинески астронаути со екипажот на вселенскиот брод Шенжу-13 ја завршија својата шестмесечна мисија на кинеската вселенска станица и безбедно се вратија на Земјата на
Свет

Се очекува враќање на тројцата астронаути од кинеската вселенска станица

А1он
Тројцата космонаути после минати рекордни шест месеци на кинеската вселенска станица се подготвуваат за враќање на Земјата, јавија денеска кинеските медиуми. Од Кинеската вселенска програма
Свет

Европската вселенска агенција ја прекина соработката со Русија за лунарен проект

А1он
Европската вселенска агенција (ЕСА) ја прекинува соработката со Русија за мисијата Луна на Месечината, што претставува уште една последица од тековната руска инвазија на Украина.
Свет

Москва: Лансиран воен сателит Космос-2554

А1он
Воениот сателит Космос-2554 е лансиран во орбитата од космодромот Плесецк според планираниот временски распоред, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Сателитот Космос-2554 е лансиран од
Свет

Ракетата „Сојуз“ со тројца Руси полета кон Меѓународната вселенска станица

А1он
Тројца руски космонаути денеска со ракетата „Сојуз“ полетаа кон Меѓународната вселенска станица (МВС), во момент кога меѓу Русија и западните земји постои екстремна тензија поради