vselena

Магазин

Кометата Неовајс, која поминува покрај Земјата еднаш во 7.000 години, ќе се гледа во следните две недели

А1он
Новооткриена комета се движи во патека што ќе помине во близина на Земјата, а набљудувачите ќе може да уживаат во прекрасно ноќно шоу, што се
Регион

Лошото време го одложи лансирањето на првиот словенечки сателит во вселената

А1он
Лошото време во Француска Гвајана повторно го одложи лансирањето на првиот словенечки сателит во вселената, јави дописникот на МИА од Љубљана. Во последен момент беше
Свет

Првите туристи ќе ја посетат Меѓународната вселенска станица во 2023 година

А1он
Двајца вселенски туристи ќе заминат кон Меѓународната вселенска станица во 2023 година, откако е потпишан договор помеѓу RSC Energia (Русија) и Space Adventures Inc. (САД),
Свет

„Спејс Икс“ подготвена за историски лет до Меѓународната вселенска станица

А1он
Kомпанијата „Спејс Икс“ (SpaceX) на Илон Маск се подготвува да испрати двајца американски астронаути на Меѓународната вселенска станица од космодромот на Вселенскиот центар „Кенеди“ во
Свет

Прво ланисирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по девет години

А1он
Двајцата космонаути, кои следната среда првпат ќе полетаат со ракетата „Фалкон 9“ на приватната компанија СпејсИкс, пристигнаа вчера во вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида. Тест
Свет

Белата куќа подготвува договор за експлотирање на ресурси на Месечината

А1он
Американската администрација подготвува меѓународен договор што правно ќе го уреди експлоатирањето на природните ресурси на Месечината, пренесуваат британските медиуми, повикувајќи се на лица запознати со
Свет

Кина ја лансираше најновата ракета-носач

А1он
Кина денеска првпат успешно ја лансираше својата најнова ракета-носач „Долг марш 5Б“ од сателитскиот лансирен центар Венчанг, во јужниот дел од земјата, објави кинеската државна