sateliti

Свет

SpaceX подготвува мрежа од стотици шпионски сателити

А1он
Компанијата SpaceX подготвува мрежа од стотици шпионски сателити, потврдија пет неименувани извори запознаени со овој проект. Деловната единица SpaceX Starshield е одговорна за мрежата на
Свет

Канада лансира сателити кои знаат кога ќе ждригне крава и кога ќе точите дизел

Орце Костов
Борбата против стакленички гасови и емисиите на јаглерод од Земјата се пресели во орбитата благодарение на канадската компанија „GHG Sat“, која неодамна го лансираше првиот
Видео Македонија

(ВИДЕО) Ристовски: „Северна“ ќе ја избришеме со изјава за ништовност, не мора да има уставни измени

Александар Тодески
Со СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ странските амбасади ги фрлаат парите во ветер. Со нив никогаш нема да имаме владеење на правото, вели претседателот на Интегра,
Македонија

(ВИДЕО) Ристовски: Преку ботови не нападнаа за брзата железница, таа сега се прави во Србија

Партиите монополи во Македонија преку ботови направија жесток напад за идејата за брза железница, а таа сека се појавува во Србија, вели во интервју на
Свет

Објавени се фотографии од кинескиот „убиец на сателити“

А1он
За време на „протекувањето“ на строго доверливи документи на Пентагон, беше откриено дека Кина поседува антисателитско оружје. На социјалните мрежи се појавија сателитски снимки од
Свет

Кина со ласери собира тајни податоци: Сателитот не го мери загадувањето – има воена мисија

А1он
Пекинг изгради огромен арсенал на хиперсонично оружје – наречено „убијци на носачи“ – со цел да ја неутрализира американската морнарица и да ги нападне американските
Свет

Русија се заканува дека ќе ги собори западните комерцијални сателити

А1он
Висок претставник на руското Министерство за надворешни работи изјави дека комерцијалните сателити на Соединетите Држави и нивните сојузници би можеле да станат легитимни цели за
Свет

(ВИДЕО) Пропагандисти на Путин: Ако уништиме еден од сателитите на Маск, ќе ги изгасне преостанатите

А1он
„Последниот ден“, уште едно од серијата пропагандни ток-шоуа посветени на војната во Украина беше емитувано на руската режимска телевизија „Русија 1“. Водителот Игор Соловиев, еден
Свет

Иран планира да набави уште три сателити како дел од агендата на Владата

А1он
Портпаролот на иранската Влада, Али Бахадори на Твитер објави дека Техеран планира да набави уште три сателити Хајам. Изградбата на уште три сателити Хајам со