indija

Свет

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Автобус падна од мост во канал во Индија, се удавија најмалку 40 луѓе

А1он
Најмалку 40 лица денеска загинаа во сообраќајна несреќа во Индија кога автобус во кој имало 60 патници, падна од мост во канал. Автобусот излетал од
Свет

ВИДЕО: Најмалку 150 мртви откако се откачил дел од глечер на Хималаите во Индија и предизвикал лавина

А1он
Дел од глечер од Хималаите се откачил и погодил брана во Индија, предизвикувајќи поплави, по што локалните власти стравуваат дека во хаваријата има околу 150
Свет

ВИДЕО: Протестите на земјоделците се закануваат да ја дестабилизираат цела Индија

А1он
Илјадници земјоделци во најнаселената држава во Индија, Утар Прадеш, повторно се собраа денеска за да изразат незадоволство од новите закони за земјоделство, што укажува на
Свет

Мала бомба пукна до амбасадата на Израел во Њу Делхи

А1он
Индиската полиција потврди дека експлозивна направа со „многу слаб интензитет“ била активирана денеска во близина на израелската амбасада во Њу Делхи, но никој не е
Свет

Африканските земји добија 400 милиони дози вакцини од Институтот „Серум“ од Индија

А1он
Земјите од Африканската Унија (АУ) добија дополнителни 400 милиони дози вакцини против Ковид-19, соопшти африканскиот центар за контрола на болести. Земјите на африканскиот континент, кои
Свет

Земјоделци уриваат барикади за да влезат во Њу Делхи на протест со трактори

А1он
Илјадници индиски земјоделци денеска пробија барикади за да влезат во Њу Делхи на протест со трактор против новите закони за земјоделство. Протестот се одржува на
Свет

Нов граничен судир меѓу Кина и Индија

А1он
Кинеските и индиските војници во средата повторно се судриле во спорната погранична област, а во инцидентот имало повредени војници на двете страни, јавуваат индиските медиуми.
Свет

ВИДЕО: Втор голем пожар во индиска медицинска фабрика, повторно гореше објект во државата Махараштра

А1он
Голем пожар избувна денеска во компанијата „Биоцел“ во индискиот град Тане, во државата Махараштра, само еден ден по трагедијата во градот Пуне, во истата држава,
Свет

ВИДЕО: Се запали најголемата фабрика за вакцини за ковид-19 во светот, петмина работници загинаа

А1он
Петмина луѓе загинаа во пожарот што избувна во индиската фабрика на Институтот за серуми (СИИ), кој е најголем производител на вакцини во Западна Индија, пренесуваат