indija

Свет

Пандемијата ги стави Индијците во огромни долгови за лекување

А1он
Во Индија, сериозно погодена од епидемијата на коронавирус, огромните сметки за здравствена заштита се ноќeн кошмар за милиони луѓе. Повеќето Индијанци немаат здравствено осигурување, а
Свет

Во текот на монсунските дождови во Индија починаа повеќе од 160 лица, неколку десетици заробени под свлечишта

А1он
Спасувачките екипи во Индија копаат низ густа кал и шут за да ги пронајдат 60-те лица што се претпоставува дека се закопани во звлечиште предизвикано
Свет

Монсунски дождови во Индија, најмалку 125 загинати

А1он
Спасувачките екипи во Индија се обидуваат да стигнат до десетици куќи уништени во поплавите предизвикани од монсунски дождови, кои предизвикаа лизгање на земјиштето и поплави,
Свет

Антитела на Ковид-19 има 67 отсто од населението во Индија

А1он
Антитела кон коронавирусот се откриени кај 67 проценти од населението во Индија, покажуваат резултатите од ново истражување, што укажува колку вирусот се проширил низ целата
Свет

Во Индија илјадници луѓе вакцинирани со солена вода

А1он
Илјадници луѓе во Индија станаа „плен“ на разработена шема за измама која продава лажни вакцини за коронавирус и вакцинира луѓе, вклучувајќи лекари и медицински работници,
Свет

Телата на мноштво жртви од коронавирусот плутаат по реката Ганг во Индија

А1он
Делумно скриени од долгите трски, мноштво тела прекриени со крпи тивко плутаат по светата река Ганг, како потсетник за тоа како жестокиот бран на коронавирусот
Свет

Индија префлила 50 илјади војници долж границата со Кина

А1он
Индија во последните месеци прераспределила најмалку 50.000 дополнителни војници долж границата со Кина, со цел да ја зајакне својата позиција во регионот. Медиумите јавуваат дека
Магазин

Почина водач на индиска секта со 38 жени и 89 деца, имал висок притисок

А1он
76-годишен жител на индиската држава Мизорам, за кого се верува дека бил човекот со најголемо семејство во светот, починал вчера, јавува Би-би-си. Зиона Чана, водач