mesecina

Магазин

ВИДЕО: Светот вчера ја проследи супермесечината за 2020 година

А1он
Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Супермесечината се
Свет

ВИДЕО: Индија успешно лансираше ракета на Месечината

А1он
Индија денеска успешно ја лансираше својата втора мисија на Месечината, откако пред една недела го прекина лансирањето на леталото поради технички проблеми. Ракетата Чандрајан 2
Свет

Олдрин: Луѓето да се вратат на Месечината и да одат на Марс

А1он
Американскиот астронаут Баз Олдрин, кој точно пред пет децении заедно со Нил Армстронг и Мајкл Колинс полетаа кон Месечината во историската мисија „Аполо-11“, повика Вашингтон
Свет

Индија повторно ја одложи мисијата на Месечината

А1он
Индиската организација за вселенски истражувања (ИОВИ) поради технички причини го одложи почетокот на автоматизираната мисија „Чандрајан 2″ на Месечината, предвидена за ова утро, соопштија индиските
Свет

Трамп против мисија на Месечината, го интересира само Марс

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп ја критикуваше вселенската агенција НАСА за намерата повторно да испрати астронаути на Месечината во 2024 година, наместо, како што тој вели,
Магазин

НАСА објави фотогафија од падот на израелскиот слетувач на Месечината

А1он
Американската вселенска агенција НАСА објави фотографии од местото на падот на израелскиот Бершит месечев слетувач, на коишто се гледа темна дамка. Леталото се урна на
Магазин

(ВИДЕО) НАСА: Месечината се смалува како грозје што се суши

А1он
Земјиниот природен сателит Месечината има свои геолошки својства и активност и на неа, повремено, како и на Земјата и другите планети, се случуваат потреси. Поради
Магазин

ВИДЕО: Џеф Безос забрзано се подготвува за на Месечината

А1он
Американскиот милијардер Џеф Безос во Вашингтон го претстави својот нов вселенски апарат што ќе биде испратен на Месечината. Сопственикот на Амазон изјави дека првична цел