mesecina

Свет

ВИДЕО: Американците се вратија на Месечината

А1он
Првпат по 50 години, САД се враќаат на Месечината. Американската приватна компанија „Intuitive Machines“ од Хјустон потврди дека нејзиниот вселенски слетувач наречен „Одисеј“ успешно се
Свет

Јапонците испишаа историја: Слим слета на Месечината и оствари контакт

А1он
Јапонската вселенска агенција објави дека нејзиното беспилотно летало успешно слета на Месечината и воспостави комуникација со сондата. Јапонскиот паметен лендер за истражување на Месечината (Слим)
Свет

(ВИДЕО) Историски подвиг за Индија: Вселенското летало слета на Месечината

А1он
Индиското вселенско летало Чандрајаан-3 се спушти на површината на Месечината. Индија стана првата вселенска сила која изврши контролирано слетување на Јужниот пол на единствениот природен
Свет

ВО ЖИВО: Индиското летало се обидува да се спушти на Месечината

А1он
Во тек е историски обид за слетување на индиското вселенско летало Чандрајаан-3 на површината на Месечината. Доколку успее, Индија ќе биде првата вселенска сила која
Свет

Русија во мисија на Месечината по пауза од 50 години, лансирано возилото Луна-25

А1он
Русија го лансираше своето прво лунарно летало „Луна-25“ по речиси 50 години, објави руската вселенска агенција Роскосмос. Ракетата „Сојуз 2.1Б“ која го носеше леталото е
Магазин

Јапонско вселенско летало се урна додека се обидуваше да слета на Месечината

А1он
Вселенското летало на јапонска компанија наводно се урна додека се обидувало да слета на Месечината во средата, при што изгубилo контакт неколку моменти пред слетувањето.
Магазин

Претставен екипажот што ќе замине на Месечината за прв пат по повеќе од 50 години

А1он
Артемида 2 ќе биде првиот лет со екипаж, но не и првото слетување на Месечината, во рамки на програмата за наследник на Аполо, чија цел
Свет

НАСА поради бура ќе го одложи лансирањето на ракетата Артемис 1 на Месечината

А1он
НАСА ќе го откаже лансирањето на новата ракета „Артемис 1“ на Месечината бидејќи на американската сојузна држава Флорида и се приближува тропската бура Јан. Лансирањето
Свет

Повторно истекува гориво од ракетата што треба да биде лансирана кон Месечината

А1он
Инженерите на НАСА се обидуваат да го санираат истекувањето на гориво од новата ракета, што денеска треба да биде лансирана од космодромот Кејп Каневерал кон