sonce

Македонија

Сончево со мала до умерена облачност, попладне услови за слаб локален дожд

А1он
Времето во државата ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец. Во попладневните часови облачноста наместа
Македонија

До пладне сонце, попладне дожд и грмежи

А1он
Сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура
Македонија

Сончево со мала локална облачност и ветер, температурата ќе достигне до 36 степени

А1он
Времето денеска ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува умерен, долж Повардарието повремено силен ветер до 60 км/час од северозападен правец. Минималната температура
Магазин

Сонцето влезе во нов 25-годишен циклус

А1он
Сонцето последниве девет месеци ја засили активноста и процесите на својата површина, излегувајќи од периодот на минимална активност, соопшти германскиот „Макс Планк институт за проучување
Македонија

Намалувањето на изложеноста на сонце го намалува ризикот за појава на кожниот рак и стареење на кожата

А1он
Клиниката за дерматологија предупредува дека прекумерното изложување на сонце, особено на ултравиолетовите (УВ) зраци од сончевиот спектар, од најраната детска возраст, е главната причина за
Свет

НАСА се доближи до Сонцето, глетката е фасцинантна

А1он
Првата соларна мисија се наоѓа на позиција најблиска до површината на Сонцето односно сондата Паркер е оддалечена 18,7 милијарди километри. Сондата Паркер на Американската вселенска