sonce

Магазин

Сонцето влезе во нов 25-годишен циклус

А1он
Сонцето последниве девет месеци ја засили активноста и процесите на својата површина, излегувајќи од периодот на минимална активност, соопшти германскиот „Макс Планк институт за проучување
Македонија

Намалувањето на изложеноста на сонце го намалува ризикот за појава на кожниот рак и стареење на кожата

А1он
Клиниката за дерматологија предупредува дека прекумерното изложување на сонце, особено на ултравиолетовите (УВ) зраци од сончевиот спектар, од најраната детска возраст, е главната причина за
Свет

НАСА се доближи до Сонцето, глетката е фасцинантна

А1он
Првата соларна мисија се наоѓа на позиција најблиска до површината на Сонцето односно сондата Паркер е оддалечена 18,7 милијарди километри. Сондата Паркер на Американската вселенска
Магазин

(ВИДЕО) Погледнете како изгледа сончевата површина од близу

А1он
Научниците објавија ново видео од сончевата површина која до сега човековото око не ја видела. Соларниот телескоп „Daniel K Inouye Solar“ на Хаваи објави слики
Свет

Илјадници луѓе во Азија го гледаа „огнениот прстен“

А1он
Во неколку азиски земји, луѓето се собираа заради групно следење на Сончевото затемнување, познато и како „огнен прстен“. Оваа природна појава можеше да се набљудува
Магазин

ВИДЕО: Несекојдневна снимка од првите сончеви блесоци над Земјата

А1он
Израелската месечева сонда Берешит на приватната воздушно-вселенска компанија Спејс ИЛ го сними појавувањето на Сонцето над Земјата. На видеото се гледа појавување на Сонцето проследено