Peking

Спорт

Задолжителна вакцинација за американските спортисти на ЗОИ во Пекинг

А1он
Американскиот олимписки и параолимписким комитет соопшти денеска дека сите нивни олимпијци ќе мораат да бидат вакцинирани против коронавирус пред заминувањето за Пекинг на Зимските олимписки
Спорт

МОК: Строги антиковид мерки за време на ЗОИ во Пекинг

А1он
Остри антиковид мерки и помош за вакцинирање на спортистите, кои ќе настапат на Зимските олимписки игри идната година во Пекинг, најави денеска претседателот на Меѓународниот
Свет

Кина: Масовно тестирање на коронавирус во 20-милионскиот Пекинг

А1он
Властите во Пекинг, со население од 20 милиони, спроведуваат масовни тестирања на сите добавувачи и вработени на градските пазари со цел да воспостават контрола врз
Свет

СЗО го истражува новото жариште на коронавирусот во Пекинг

А1он
Светската здравствена организација ги истражува потеклото и големината на новото жариште на Ковид-19 во Пекинг, изјави на денешната прес конференција генералниот секретар на СЗО, д-р
Свет

Пекинг ги отфрли наводите за контакти со опозицијата во Венецуела

А1он
Кина ги отфрли наводите на „Волстрит Џурнал“ дека кинески дипломати разговарале со претставници на опозицијата во Венецуела за да ги заштитат своите инвестиции во земјата,
Свет

Остра реакција на Пекинг поради американските воени бродови во Јужно Кинеско Море

А1он
Министерството за надворешни работи на Кина реагираше откако американски воени бродови пловеа во близина на островите во Јужно Кинеско Море, на кои Пекинг полага право.