Peking

Свет

Пекинг се закани дека ќе возврати на ковид-ограничувањата за патниците од Кина

А1он
Пекинг се изјасни против барањата за тестирање за патниците од Кина и се закани дека ќе преземе реципрочини мерки на земјите кои наметнуваат такви ограничувања.
Свет

ВИДЕО: Верижен судир на повеќе од 200 возила во Кина поради густа магла

А1он
Едно лице загина во верижен судар во кој учествувале повеќе од 200 возила во кинескиот град Женгжу што се случи поради густата магла, јавија службите
Свет

Пекинг воведува негативен тест за коронавирус за пристап до сите јавни места

А1он
Пекинг и уште неколку други кинески градови на почетокот на месецов најавија дека ќе ги олеснат строгите анти-ковид ограничувања во услови на зголемен гнев поради
Свет

Пекинг апелира: Сите страни да останат мирни по инцидентот во Полска

А1он
Денеска уследи прва официјална реакција на Кина за вчерашниот пад на ракета врз полско село, во кој загинаа две лица. Како што јави АФП, официјален
Свет

Во Пекинг се затвораат парковите поради зголемување на бројот на заразени со Ковид-19

А1он
Во главниот град на Кина, Пекинг од денеска се затворени градските паркови, а воведени се и други ограничувања поради што зголемување на бројот на заразени
Свет

Тајван: „Колку повеќе Кина провоцира, толку посмирени мора да останеме“

А1он
Цаи Инг-вен, претседателката на Тајван, вели дека нејзината земја нема да дозволи Пекинг да предизвика конфликт и им порача на членовите на тајванските вооружени сили
Свет

Кина нареди затворање на милиони луѓе околу Пекинг поради Ковид-19

А1он
Кина нареди затворање на милиони луѓе во областите околу кинескиот главен град, а властите ги удвоија напорите за спречување на ширење на Ковид-19 пред овогодишниот
Свет

Блинкен со осуда за кинеските воени вежби во близина на Тајван: Нема оправдување, ова е е провокација

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ги осуди кинеските воени вежби во близина на Тајван, оценувајќи ги како „провокација“ и „значителна ескалација“ на тензиите. –
Свет

Откажана средбата на шефовите на дипломатијата на Кина и на Јапонија

А1он
Средбата помеѓу министрите за надворешни работи на Кина и на Јапонија, Ванг Ји и Јошимасе Хајаши е откажана поради тоа што Пекинг е назадоволен од
Свет

Пекинг тестира милиони луѓе, изолира илјадници поради група заразена со Ковид во бар

А1он
Властите во главниот град на Кина, Пекинг, денеска преземаат мерки да ја спречат епидемијата на зараза со Ковид-19 што избувна во 24-часовен бар познат по