Над 3.000 лица од државава ги испратиле своите имиња за мисијата „Марс 2020“

Од:

Вкупно 3,322 лица од државава досега ги дале своите имиња за да им бидат испратени на Марс со мисијата на НАСА, преку аплицирање на веб сајтот на вселенската агенција.

Мисијата ќе биде во 2020 година, а одобрените имиња ќе бидат вметнати во микрочип што ќе се монтира на роверот „Марс 2020“.

Лансирањето кон црвената планета ќе биде од космодромот во Кејп Канаверал во американската сојузна држава Флорида меѓу 17 јули и 5 август идната година.

Апликации може да се испратат до 30 септември оваа година.

Од регионот, своите имиња ги испратиле 19.764 лица од Грција, 8.525 од Србија, 7.113 од Бугарија, 7.051 од БиХ, 6.181 од Хрватска, 4.388 од Албанија, 2.920 од Словенија и најмалку 850 од Црна Гора.

Најмногу имиња досега испратиле лица од Турција – 2.510.603.

Би можело да ве интересира

Арменд Земај бара преиспитување на одлуката на македонските власти за задолжителни тестови за влез во нашата земја

А1он

Лансирањето на роверот „Упорност“ на Марс е одложено за 22 јули

Ана Ололовска

„Жито Лукс“ се правда: Зборот Македонија е избришан поради унифицирање на името на фирмата дома и во странство

Познати противниците на македонската ракометна репрезентација во квалификациите за ЕП 2022

А1он

Двочасовна драма во Скопје по полноќ – пијан човек на нозе ги кренал сите соседи во зградата

А1он

НАСА се доближи до Сонцето, глетката е фасцинантна

А1он