asteroid

Магазин

Откритие кое менува се: Дали животот на Земјата е дојден од вселената

А1он
Две органски соединенија есенцијални за живите организми пронајдени во примероците земени од астероидот Рјугу ја поддржуваат теоријата дека некои состојки клучни за појавата на живот
Свет

ВИДЕО: Астериод експлодираше над Англискиот канал, го осветли небото од Велс до Париз

А1он
Астероидот Сар2667, со големина од еден метар, во раните утрински часови влегол во атмосферата на Земјата и експлодирал над Ла Манш. На снимката изгледа како
Магазин

Астероид двапати поголем од Емпајер Стејт Билдинг ноќеска прелета покрај Земјата со 30 пати поголема брзина од звукот

А1он
Според податоците на НАСА, астероид двапати поголем од Емпајер Стејт Билдинг вечерва ќе прелета покрај Земјата, но нема да се приближи доволно за да предизвика
Магазин

Астероид кој се движи кон Земјата може да ги направи сите милијардери

А1он
НАСА започна мисија за проучување на астероид за кој се верува дека содржи толку многу скапоцени метали што сите на Земјата би биле милијардери. Богатството
Магазин

Месецов покрај Земјата ќе помине најголемиот астероид оваа година

А1он
Астероид со големина од неколку фудбалски игралишта ќе помине покрај планетата на вториот ден од пролетта, соопшти НАСА. Астероидот, на кој американската вселенска агенција му
Магазин

(ВИДЕО) НАСА: Вo сабота Земјата ќе биде изложена на сериозна закана од Вселената

А1он
Голем астероид, долг околу еден километар, опасно ќе се приближи до нашата планета вo сабота, 15 февруари, објави “НАСА”. Проценките велат дека е потенцијално катастрофален,
Магазин

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида, се приближува кон Земјата

А1он
Потенцијално опасен астероид поголем од Кеопсовата пирамида, ќе ѝ се доближи на планетата Земја кон крајот на август, соопштија стручни лица од НАСА. Дијаметарот на