8 mart

Македонија

Ампева: Шеесет и деветте текстилни работнички од Кавадарци се олицетворение на овој 8 Mарт

А1он
Шеесет и деветте текстилни работнички од конфекцијата „Сони“ во Кавадарци се олицетворение на овој 8 Март, порача на денешната прес-конференција Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“.
Македонија

Ваучери од 50 евра за наставничките, за родителите срамно е децата да им носат цвеќе

Орце Костов
Осми Март, Меѓународниот ден на жената во Македонија во последните десетина години доби друга димензија и благодарение на родителите и нивната меѓусебна комуникација стана натпревар
Македонија

Тренчевска: Со посветеност до потполна еднаквост на жените и мажите во општеството

А1он
Во организација на Форумот на Жени на СДСМ, Претседателката на форум на жени, Јованка Тренчевска го предводеше осмомартовскиот марш во Кавадарци. Оваа година маршот од
Економија

Се откажуваат патувањата за 8 март: На граѓаните им доцнат пасошите, агенциите веќе ги платиле хотелите

Орце Костов
Туристичките агенции ќе претрпат сериозни загуби затоа што граѓани ги откажуваат патувањата за претстојните празници поради доцнењето со издавањето на пасошите. Оние агенции кои работат
Македонија

„Држава што не постапува е држава што силува“ – протестен марш по повод Меѓународниот ден на жената

А1он
По повод Меѓународниот ден на жената и под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“, денеска група граѓани излзее на петтиот протестен марш
Македонија

Спасовски: Горд сум што има повеќе жени во полицијата и во командните структури

А1он
Горд сум на зголемениот процент на жените во управувачката структура на Министерството кое го раководам, во редовите на полицијата, а особено во командните структури на
Македонија

Шахпаска: Борбата за родова еднаквост продолжува и нема да престане​ до исполнување на целта

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска учествуваше на онлајн состанок со кој се означи почетокот на неколкудневните обуки кои имаат за цел