8 mart

Свет

Феминистичките здруженија обвинуваат за полициско насилство за 8 Март во Париз

А1он
Илјадници лица синоќа учествуваа на ноќниот марш за „народниот антирасистички феминизам“ во Париз, на повик на повеќе феминистички здруженија. Силите на редот употребија сила и
Свет

Протести во Киргистан, уапсени 60 лица за недозволен протест по повод 8 Март

А1он
Полицијата во главниот град на Киргистан денеска уапсила околу 60 лица, откако група мажи прекинале недозволен протест организиран по повод Меѓународниот ден на жената. Тоа
Македонија

(ВИДЕО) „Успешна жена, силна Македонија“, трибина на ВМРО-ДПМНЕ за 8 Март

А1он
Во организација на ВМРО-ДПМНЕ се одржа трибина по повод празникот 8 Mарт, Денот на жената со работен наслов „Успешна Жена, силна Македонија“.  По завршувањето
Македонија

Марш за женски права: Родовите стереотипи да се решаваат во семејството, образованието и во институциите

А1он
Итно воведување на сеопфатно сексуално образование, заштита и превенција на семејно и родово базирано насилство од институциите, но и стопирање на двојната виктамизација која постои
Македонија

(ВИДЕО) Спасовски: 8. Март е симбол на борбата за сите права и за еднаквост на жените во целиот свет

А1он
Меѓународниот ден на жената – 8 Март е симбол на борбата за сите права и за еднаквост на жените во целиот свет. Празникот не повикува
Македонија

Изложба „Цртам за мојата мајка“ во Детскиот културен центар „Карпош“

А1он
По повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената, Детскиот културен центар „Карпош“ – Скопје денеска ќе ја организира традиционалната изложба на деца од предучилишните
Свет

ОН: Потребни се 200 години за рамноправност при извршувањето на обврските во домовите

А1он
Напредок кон родова еднаквост на работното место е едвај забележлив во последниот квартал од векот, а тој може да се забрза само ако мажите преземат