Изложба „Цртам за мојата мајка“ во Детскиот културен центар „Карпош“

Од:

По повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената, Детскиот културен центар „Карпош“ – Скопје денеска ќе ја организира традиционалната изложба на деца од предучилишните установи на тема „Цртам за мојата мајка“.

Изложбата ќе биде отворена денеска со почеток во 10 часот во просториите на Детскиот културен центар „Карпош“. Децата од градинките ќе изработуваат честитки и цртежи за мајките и жените.

Организаторот соопшти дека како и секоја година на манифестација ќе има гостинка, која е мајка и сопруга и ќе раскажува за нејзината работа и професија.

Би можело да ве интересира

„Држава што не постапува е држава што силува“ – протестен марш по повод Меѓународниот ден на жената

Жарко Настоски

Спасовски: Горд сум што има повеќе жени во полицијата и во командните структури

Жарко Настоски

Груби: Успешните жени на нашите заедници се пример за општеството

Жарко Настоски

Осмомартовски протест во Атина

Шахпаска: Борбата за родова еднаквост продолжува и нема да престане​ до исполнување на целта

ОБСЕ: Клучно е да се зајакне лидерската улога на жената