zenski prava

Македонија

Марш за женски права во Скопје: „Не сакаме тава, сакаме права“

А1он
Со пораките „Не сакаме тава, сакаме права“, „Денеска марш, утре штрајк“ и „Држава што не постапува е држава што убива“, попладнево на плоштадот „Филип Втори“
Економија

Проекција на три документарни филмови во Кинотека во рамки на „Вечери на женски права“

А1он
„Вечери на женски права“ од 2010 година традиционално се организира на различни локации во Скопје и нуди алтернатива за прославувањето на Меѓународниот ден на жената
Култура

Дванаесето издание на „Вечерите на женски права“ по повод Меѓународниот ден на жената

А1он
Од денеска до 8 март, но и текот на месец мај ќе се организира дванаесетото издание на настанот „Вечерите на женски права“, кој нуди алтернатива
Македонија

Марш за женски права: Родовите стереотипи да се решаваат во семејството, образованието и во институциите

А1он
Итно воведување на сеопфатно сексуално образование, заштита и превенција на семејно и родово базирано насилство од институциите, но и стопирање на двојната виктамизација која постои
Свет

Мондини де Фокатис стана првата жена директор на осигурителната компанија „Адмирал“

А1он
Британската осигурителна куќа „Адмирал груп“, соопшти дека првпат на позицијата генерален директор на компанијата ќе биде именувана жена. Компанијата наведува дека досегашниот генерален директор Дејвид
Македонија

Вечери на женски права „Размислувај еднакво, гради паметно, со иновација за промена!“

А1он
Од денеска до 8 март ќе се одржи десеттото јубилејно издание на „Вечерите на женски права“ во знак на овогодинешната тема за одбележување на Меѓународниот
Култура

Отворена осмата манифестација „Вечери на женски права“

А1он
Со проекцијата на документарниот филм „Сибирска љубов“ во режија на Олга Делане од Русија, синоќа во Младинскиот културен центар беше отворена осмата манифестација „Вечери на