Марш за правата на жените под слоганот „Ти не си виновна!“

Од:

По повод Меѓународниот ден на жената – 8 Март, денеска напладне во Скопје под слоганот „Ти не си виновна!“ ќе почне четвртиот марш за правата на жените.

Настанот е во организација на Платформата за родова еднаквост и активистките за женски права, а оваа година поттикнати од случајот „Јавна Соба“, ќе маршираат гласно и недвосмислено за жртвите на родово базирано насилство.

Маршот, како што наведуваат организаторите, ќе се одвива според однапред определена рута, тргнувајќи од плоштадот „Филип Втори“, преку Камениот Мост, плоштад „Македонија“ до паркот „Жена Борец“, и ќе завршат со перформанс за поддршка на жртвите.

-Оваа година маршираме под слоганот „Ти не си виновна!“, со почит кон досегашните победи на жената за родовата еднаквост, но свесни за општествените појави и системски недостатоци кои го загрозуваат нашето постоење како слободни, еднакви, достоинствени и безбедни, се наведува во соопштението на Платформата за родова еднаквост.

Би можело да ве интересира

Турската полиција со кордони им забрани на жените да го одбележат 8 Март

А1он

Паради, протести, маршови – денот кога жените владееја на улиците

А1он

Во Дебар само една жена на раководна функција

А1он

Феминистичките здруженија обвинуваат за полициско насилство за 8 Март во Париз

А1он

Протести во Киргистан, уапсени 60 лица за недозволен протест по повод 8 Март

А1он

(ВИДЕО) „Успешна жена, силна Македонија“, трибина на ВМРО-ДПМНЕ за 8 Март

А1он